UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Slyšte příběh Příběhu služebnice

Slyšte příběh Příběhu služebnice
24.05.2018

Jan Procházka recenzuje další zajímavý audiopočin.

Matgaret Atwoodová, držitelka prestižní ceny Arthur C. Clarke Award, kterou dostala právě za tento svůj dystopický román, není jen jednou z nejvíce ceněných autorek současnosti, ale především i skvělou vypravěčkou.

Poté, co se USA začalo potýkat s ekologickými katastrofami a takřka stoprocentní sterilitou žen a mužů, dochází k puči a státnímu převratu. Vzniká nový státní útvar, klerofašistický stát Gileád.

Ten je postaven na takových pilířích, jako jsou rigorózní náboženství, tajná policie, udavači a především silně kastovní společnost, v níž jsou ženy rozděleny podle své užitečnosti pro stát. Jednou z nich jsou takzvané Služebnice. Plodné dívky, které jsou přiděleny do domácností prominentních představitelů státu jako sexuální otrokyně určené k plození dětí.

Příběh služebnice je vyprávěním ženy jménem Fredova, která patří právě mezi ně.

Autorka nás bez velkých proslovů vhodí do děje a jen díky vyprávění hlavní hrdinky tak poznáváme nejen svět, v němž žije, ale především mechanismy, jimiž se řídí. K tomu všemu si musíme připočítat vzpomínky, které vystupují v průběhu celého vyprávění na povrch jako ponorná řeka a zase mizí a dávají prostor vypravěččiným úvahám o životě. Což klade poměrně vysoké nároky na čtenářovu, či posluchačovu pozornost.

Když píši posluchačovu, je to proto, že Příběh služebnice vyšel také jako audiokniha v péči audio vydavatelství OneHotBook.

Role hlavní hrdinky a vypravěčky se s naprostou bravurou zhostila Zuzana Kajnarová (herečka v angažmá Městských divadel pražských).

Její přednes je nejen bezchybný, ale především její ztvárnění široké škály hrdinčiných emocí je velice autentické.  Když se hrdinka bojí o své dítě, tak jí to nejen věříte, ale je vám jí upřímně líto. A když propadá totální depresi, nenechá vás na pochybách, že tomu tak opravdu je. Příběh služebnice je v jejím podání ryzí zpovědí ženy žijící v totalitním režimu.

Režie se ujala Jitka Škápíková a ani jí není co vytknout. Naopak, musím pochválit teskný a temný hudební doprovod, který ještě více napomáhá k budování tísnivé atmosféry příběhu.

Jako problém však vidím poslední kapitolu knihy a tou jsou  Historické  poznámky. Ačkoli je Atwoodová  jistě zamýšlela jako možnost ukázat příběh Fredovy z jiného úhlu. Jde vlastně o záznam konference historiků na téma Gileád a Příběh služebnice. (Tato poslední kapitola vysvětluje některé souvislosti příběhu). Tečkou, jenž tuto závěrečnou část knihy podtrhuje, je kapitola, v níž profesor Piexot zodpovídá zvídavé dotazy. Tuto kapitolu autorka napsala přímo pro OneHotBook jako originální bonus.

Nemohu nic vytknout Martinu Myšičkovi, který v roli profesora Pieixota zodpovídá zvídavé dotazy. Cameo v rolích zvídavých tazatelů zde mají zaměstnanci  OneHotBook, což je vlastně celkem sympatické. Nicméně celkově vyznívá spíše humorně a otupuje tak velice silný závěr knihy.

Naopak cover, na němž je Zuzana Krajnová vyfocena v uniformě služebnice ze stejnojmenného seriálu, je rozhodně sympatickým nápadem.
 
Audiokniha: Příběh služebnice
Autor: Margaret Atwoodová
Překlad: Veronika Lásková
Vydavatel: OneHotBook
Režie: Jitka Škápíková
Délka nahrávky: 11 hodin 57 minut

90% Jan ProcházkaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.