UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Tereza "Temnářka" Matoušková - Tajemství odhaleno

Tereza
12.06.2017

Rozhovor s roztomilou dámou české fantastiky Terezou Matouškovou

Tereza Matoušková, známá také jako Temnářka, patří k našim mladým autorům fantastiky, má na kontě několik úspěšných fantasy titulů a nyní se na pulty knihkupců řítí její nejnovější počin Válka zrcadel. Co se však v příběhu zrcadlí, se dozvíme během našeho klasického grilu.
 
Terezo, pokud Ti nevadí, že Tě neoslovuji paní Temnářková, co bys nám úvodem prozradila o své nové knize?
Válka zrcadel je temnou a zároveň osobní románovou výpovědí hrdinky o událostech v jejím světě. Každá má fantasy kniha mi přináší novou a jedinečnou možnost posunout se v tvorbě dál. V tomto případě byla novou zkušeností intimita vyprávění v první osobě. Obvykle využívám perspektivy různých postav a jako vypravěč tak dosahují nestranného popisu toho, co se děje. Ve Válce zrcadel jsem naopak odkázaná na jediný úhel pohledu a fakt, že věci nejsou vždycky tak, jak se Ankaře jeví, musím vyjádřit jinak.

Četlas Alenku v říši divů?
Ano, Alenku v říši divů a Za zrcadlem mi jako dítěti četla maminka. A potom jsem je opakovaně četla sama. Jako malá jsem dokázala odrecitovat báseň o Tlachapoudovi, teď už to ale zpaměti nedám.

Víme, že pracuješ v redakci nakladatelství Epocha. Jak taková práce vypadá? Přijdeš do kanclu, uděláš si kafe, pak celé dopoledne píšeš svou knihu, odmítneš deset rukopisů a jdeš domů?
Spolupráce s Epochou je v tuto chvíli již za mnou.  Většinu práce -  posuzování rukopisů a redakci titulů, které připravuji k vydání, jsem dělala z domova. Přímo v kanceláři redakce jsem se obvykle staralo o prachobyčejnou administrativu, která s takovými vydáváním knížek souvisí. Ovšem to, že si po ránu před prací udělám kafe, je pravda. :)

Když si Tě čtenáři sci-fi portálku Vanili.cz vygůglí, objeví spousty fotek, kde máš rty umazané od borůvek – jsi vskutku vášnivou sběratelkou těchto lahodných lesních plodin?
Vzhledem k tomu, že autorské honoráře českých fantasáků nejsou velké, v sezóně si přivydělávám sběrem lesních hub a bobulí. Konkrétně borůvky jdou překvapivě dobře na odbyt mezi pražskými gothičkami.

Jeden náš spoře oděný fanoušek by se Tě rád zeptal, kam na ty nápady chodíš? Když ne do lesa, tak kam?
Při sběru lesních plodin se přihodí ledacos. A v pražských uličkách to není o moc lepší.

Některé Tvé romány jsou umístěné do světa zvaného Podmoří. Vlastně jde o celou knižní sérii Podmoří. Pokud jsem ještě nečetl, co si pod tím mohu představit? Jde snad o knihy pojednávající o životě udatných potápěčů?
Je to hodně specifické prostředí, které vzniklo božským zásahem, poté co byl svět na souši zničen.  Veškerý život je tam dole řízen magií a stroji. Samotná společnost je rozdělena do kastovního systému. Na vrcholu je božstvo, pod ním jsou tzv. zasvěcení, kteří božstvu slouží, pod nimi je skupina, která pro zasvěcené spravuje území, a nejníže jsou nečarodějové, kteří pracují a celý aparát živí.  Z tohoto světa zatím vyšly tři samostatné romány  - Hladová přání, Vílí kruhy a Děti vánice. Série (či spíše cyklus) je v plánu.

Co podle tebe znamená výraz: družstevní vajíčko?
To je , když si dítě na školním výletě v kiosku koupí Kinder vajíčko a musí se podělit s ostatními. O obal i obsah.

Zpátky k Tvé redakční činnosti. Je možné, že si tento rozhovor přečte někdo s literárními ambicemi. Máš pro něj doporučení, jak úspěšně dotlačit svůj adespoton na Tvůj redakční stůl?
Adespoton nechť pošle do literární soutěže a mně dodá vyzrálý rukopis, ze kterého mi nevypadají vlasy a neslezou nehty.

Na jeden den bys mohla být postavou ze světa Star Wars. Kterou bys volila? My z Vanili.cz tipujeme, že vybereš Dartha Vadera, je dost temný.
Pro mě jsou z Lucasova univerza nejatraktivnější jeho emancipované ženské postavy, takže pokud další vývoj ságy neukáže, že Vader byl ve skutečnosti žena... Můj přítel horuje pro princeznu Leiu. I když to možná bude kvůli kovovým bikinám.

Dokázala bys fundovaně posoudit stav českých tzv. samonákladů, tj. knih, které si autoři vydávají sami?
Spousta mých kolegů spisovatelů kouká na samonáklady přes prsty, což chápu. Velkém množství těchto titulů má nevalnou kvalitu. Dle mého můžou mít ale samonáklady v životě spisovatele své místo a čas. Například pokud jde o knihy pro velice úzkou a specifickou skupinu čtenářů. Dokážu si představit, že to může fungovat, pokud se autor chová jako profík.

Jak vidíš sama sebe za dvacet let?
Spojení Morticie Addams a  Jessicy Fletcher.

Spíš raději na matraci pěnové nebo pružinové?
Od doby, co jsem poznala pár lidí bez domova, jsem ráda, že mám vůbec kde spát.

S kým bys nikdy nešla na rande?
Na první rande se dá jít s ledaským, otázkou je, zda bude nějaké druhé.

Víme, že vedeš i dílničky tvůrčího psaní. Věnuj nám prosím nějakou perličku z akce. Zažilas tam nějakou humornou příhodu?
Kolujou řečí, že se vždy na začátku dílen změním v odpudivou chapadlatou bytost, zalezu pod stůl a okusuji účastníkům kotníky, aby pracovali rychleji. Ráda bych deklarovala, že to není pravda.

Která z českých autorek fantastiky je Tvou spřízněnou duší?
Myslím, že tato otázka je genderově nevyvážená. Proč bych nemohla mít spřízněnou duši v podobě mužského autora nebo hermafrodita.

Proč Temnářka? Vytváříš kolem sebe jakési fluidum temna? Z dostupných zdrojů působíš spíše jako veselá kopa.
Přezdívka se přímo váže k mé tvorbě. Temnáři jsou jedním ze dvovu hlavních národů světa Podmoří. Doslovný překlad z podmořského jazyka znamená cosi jako ’člověk z pouště’. Vybrala jsem si ho, protože má slovo v češtině tak odlišnou konotaci. Baví mě podobné hříčky. Sedí to ke mně.

Pozřela bys někdy živého šneka?
Dostat živého šneka z ulity je celkem fuška, ale ústřici si dám ráda.

Kam podle Tebe spěje tento svět?
Doufám že do časů, kdy lidé budou stále číst, chodit v kostýmech svých oblíbených hrdinů a spát s plyšáky.

Co bys vzkázala spoře oděným čtenářům portálu Vanili.cz?
Blíží se léto, nezapomeňte na krém s UV faktorem.
 
- - -
Otázky pečlivě kladl Michal Březina.

Další Michalovy vykutálené rozhovory či recenze filmů a knih najdete v sekci SCI-FI QUEST.
Ochutnejte taky Erototem Honzy Vavřičky.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.