UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

SEX, DROGY A POTOKY KRVE

SEX, DROGY A POTOKY KRVE
07.05.2019

Podívali jsme se na komiksy Krysí královny – Šmrncem a Magií a Krysí královny – Do dáli se vinoucí chapadla N’Ryghotova. No, a zamilovali jsme se na první pohled!

Kurtis Wiebe je kanadský spisovatel, podepsaný mimo jiné, pod scénářem oceňovaného komiksu Green Wake. Roc Upchurch žije v Atlantě a kromě Krysích královen pracoval také na sci-fi noir komiksu Vescell. Právě Krysí královny byly oceněny titulem Nejlepší nová série roku 2013. U vydavatelství Image zatím vyšlo šest knih. (Ovšem pravdou je, že čtvrtou knihou začíná nová řada s jiným kreslířem). Ale to nás zatím nemusí nijak trápit, protože u nás díky nakladatelství Crew zatím vyšly první dvě knihy. Pojďme si je nyní představit trochu blíže.

Krysí královny jsou jednou z několika konkurenčních družin nájemných žoldáků, které žijí v poslední výspě civilizace na okraji pustiny. Nebo jak by možná řekl starosta města Kane, „V první obranné baště civilizace na hranicích divočiny.“ Palisáda je jejich domovem, který chrání (za tučný honorář) před obludami všeho druhu. A kterému při svých opileckých spanilých jízdách často pěkně pocuchají fasádu.  Jak o nich trefně poznamenal šéf městské gardy Sawyer: „Jste nebezpečnější než samotná monstra.“ Myslíte, že přehání? No pojďme se na tu čtveřici výtečnic kouknout trochu blíž.

Podle medailonků, které najdeme hned v úvodu první knihy, tu máme lesbickou pidižvici (v podstatě hobitku) Betty. Miluje chlast, drogy a sladkosti všeho druhu. Povoláním je zlodějka.

Druhá v řadě je léčitelka Dee. Tahle čokoládová kráska je kněžkou kultu uctívajícího obrovskou chobotnici. (Zdravíme Ctulhu.) Průšvih je, že Dee je v podstatě ateistka.

Třetí v řadě je zrzavá trpasličí válečnice Violet. Ta se vzbouřila proti rodinným tradicím, oholila si plnovous a dala se na cestu žoldáka.

Celé téhle smečce šéfuje Hannah. Nekromantka, čarodějka a rváčka, která řeší problémy častěji pěstí, než rozumem.

Už podle výše načrtnutých charakterů je jasné, že Krysí královny jsou holky od rány. Přesto mají srdce na správném místě a jsou ochotny položit život jedna za druhou.

Charaktery hrdinek jsou naprosto uvěřitelné a vám nezbude nic jiného, než si je zamilovat. Scénárista si moc pěkně vyhrál s osobní historií každé z nich, přitom nás s ní seznamuje po troškách, nenásilně. A je tuze zábavné postupně odhalovat jejich kořeny. Především v druhém díle tyto informace skvěle zapadají do hlavního příběhu. A ačkoli by se to na první pohled nemuselo zdát, i Krysí královny mají city a emoce, díky čemuž nebude o vztahové kotrmelce nouze.

A jak je to s tím mečem a magií? O to aby obě tyto síly nezahálely, se postaral sám příběh. V první knize děvčata při jednom z poměrně jednoduchých úkolů zjistí, že se někdo snaží připravit o život všechny nájemné žoldnéře v Palisádě. Navzdory zákazu šéfa městské gardy Sawyera se pak pustí do soukromého pátrání po tom, kdo za atentáty na žoldnéřské party stojí. A jako bonus tu pak máme velkou bitvu s armádou goblinů. Díky závěrečnému cliffhangeru pak samozřejmě můžeme spolu se Sókratem říct „Vím, že nic nevím“ a těšit se na pokračování.

To ještě voní novotou a uzavírá se v něm zápletka předchozího dílu. I tady budou děvčata čelit nejen důsledkům svých dřívějších činů, ale především do dáli se vinoucím chapadlům temného božstva.

A jak je to s tím ratingem? Krysí královny rozhodně nejsou pohádkou pro děti. Že hlavní hrdinky holdují nevázanému sexu (ačkoli vyloženě nahatých scén tu je minimum), chlastu a drogám jsem už zmiňoval. Ostatně ani k sprostému slovu nemají daleko. Tady musím zmínit překlad, o který se postaral Darek Šmíd, tedy ten, který překládal Transmetropolitan a Kick - Ass. Čtenáři znalí originálu hlásí, že se tentokrát překlad až tak nepovedl. Padlo něco o tom, že několik slovních hříček pozbylo pointy a překladatel nevyužil pořádně velkou škálu malebných vulgarizmů. Je fakt, že Darek Šmíd není Jan Kantůrek, ale já jako běžný čtenář žádné výše zmíněné průšvihy nezaregistroval. Ovšem krve tu opravdu tečou potoky a useknutých hlav, vyhřezlých vnitřností a podobných věcí jsou hromady. To vše samozřejmě v pěkně syté červené.

Když už jsem zmínil barvy, měl bych také prohodit pár slov o výtvarné stránce komiksu.

Kresba je spíš v temnějších barvách a obrysy postav působí na první pohled trochu hranatě. Chvilku trvá, než si na ně zvyknete. Smysl pro detail byste tu hledali marně. Přesto má každá z postav svou nezaměnitelnou tvář a v kresbě se rozhodně neztratí. Korunou všeho jsou ovšem souboje, které mají díky častému střídání rovných a šikmých panelů opravdu pěknou dynamiku.

Krysí královny jsou svéráznou poctou žánru Sword and Sorcery. Užijí si je především ti, kdo propadli hraní Dračího doupěte, World of Warcraft, nebo jezdí na Fantasy Larpy. Na zadní straně obálky stojí kapitálkami napsáno „FANTASY KOMEDIE PRO DOSPĚLÉ ČTENÁŘE.“ A já s radostí dodávám, že je vtipnější než seriál Disenchantment.
 
HODNOCENÍ: 85%
 
INFO:
Série: Krysí královny (1.)
Orig. název: Rat Queens, Vol. 1: Sass & Sorcery (2014)
Žánr: Dobrodružné, Komiksy, Fantasy
Vydáno: 2018, Crew
Počet stran: 128
Překlad: Darek Šmíd
Ilustrace/foto: Roc Upchurch
Autor obálky: Roc Upchurch
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7449-639-4
 
- - -
Recenzi napsal Jan Procházka
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.