UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rédl. Když si autor fantastiky odskočí ke kriminálce.

Rédl. Když si autor fantastiky odskočí ke kriminálce.
18.02.2020

Lidé, vlaky, koleje. J.W.P. vám zapěje drsnou baladu o člověku, který chtěl být čestný.

Fantastika je skvělá. Všichni ji milujeme a čteme. Přesto se občas stane, že si její autoři odskočí k jiným žánrům. Především k detektivkám. Tak například Jaroslav Velinský, Štěpán Kopřiva nebo Jiří Walker Procházka. Ten posledně jmenovaný už podruhé. Zdravíme Mrtvou šelmu odpočívající v Táboře. Tentokrát na to šel ovšem od lesa, protože jeho nový detektivní román Rédl je napsán na motivy stejnojmenné televizní minisérie Jana Hřebejka a Mira Šifry.

Rok 1992 byl divoký. Ostatně stejně jako všechny ty první roky po Sametové revoluci. Zatím co někteří prodávali v podchodech Pražského metra erotické časopisy, jiní šíbovali vlaky ruského kontingentu, z bývalého NDR zpátky na východ a ti největší šíbři plánovali rozdělení Československé republiky na dva samostatné státy. Přijít ke slušným penězům se dalo tak i tak. Ale vojenský prokurátor Rédl se zapletl jen s těmi šíbry od českých drah.

Kriminálka ostrá jako břitva.

Staré struktury odcházejí, ale pomalu. Nechce se jim od válu. To ví nejlépe vojenský prokurátor Roman Rédl, který vede trestní řízení proti bývalému šéfovi StB Alojzi Ferencovi. Ale chystaný soudní proces musí ustoupit stranou ve chvíli, kdy se Rédl rozhodne vyhovět prosbě zoufalých sousedů. Zmizel vnuk jednoho z nich a vzhledem k tomu, že je Rédl nejen slušný člověk, ale především muž s konexemi, obrátili se na něj. Ne, nejde tady o hledání ztraceného děcka. Pohřešovaným je student informatiky. Ten se svým kamarádem testoval nový železniční sledovací systém. Když se pak najde mrtvola jeho přítele, je jasné, že mládenci zjistili něco, co souvisí s vlaky sovětské okupační armády převážející zbraně z východního Německa zpátky do Ruska. Tahle pavučina je hodně zamotaná, ruka ruku myje a staré struktury jsou odolnější, než pavoučice Odula. Podaří se Rédlovi najít a zachránit sousedova vnuka a přijít na kloub všem záhadám provázejícím vlaky směřující na východ? Nebo uvízne v síti intrik?

Přístavní jeřáby se tyčily rozkročené nad železničními kolejemi jako čtyřnohé bitevní stroje ze Star Wars.“

Příběh hutný jako Londýnská mlha a temnější než bezměsíčná noc sedne ostřílenému spisovateli stejně jako obnošený plášť inspektoru Columbovi.  Noirová atmosféra sálá z každé druhé stránky. Ačkoli se to ze začátku nezdá a vy chvilku tápete v tom co se vlastně děje, příběh vás velice záhy chytne a nepustí. A jak spolu s Rédlem zabředáváte do případu, zároveň poznáváte jak složité a nepřehledné tehdejší předávání moci bylo.

Depresivní příběh je však vyprávěn s lehkostí autorovi vlastní a čtenář si užívá nejen popkulturní narážky odlehčující násilním lemovanou Rédlovu cestu. Ale především vymazlené popisy ať už postav, situací, či různých druhů prostředí, jimiž nás Procházka provádí. Barvitý a věrný popis tehdejších reálií mě bavil v autorově podání stejně, (ne-li o chlup víc) jako samotná kriminální zápletka.

Ve finále jsem měl po přečtení knihy a následného zhlédnutí minisérie pocit, že je to ve skutečnosti obráceně. Ne, že kniha je na motivy televizní minisérie, ale Hřebejk natočil povedenou kriminálku, podle skvělé knižní předlohy.

Takže. Pokud si chcete trošku odpočinout od fantastiky a poučit se při tom o naší nedávné minulosti, Rédl by pro vás mohl být tou správnou četbou.

A pokud nebudete líní, a trošku zapátráte na internetu, zjistíte, že postavy z knihy mají lecos společného se skutečnými osobami které hýbali naší historií.

Žánr

ThrilleryLiteratura česká

Vydáno

2019, Edice ČT

 

1. vydání originálu:

2019

Počet stran

228

Jazyk vydání

český

Vazba knihy

pevná / vázaná

ISBN

978-80-7404-329-1Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.