UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Případ ztraceného koně

Případ ztraceného koně
18.01.2019

Tajná dvojka A+B tentokrát mezi rytíři.

O Tajné dvojce A+B jsme u nás na Vanili už jednou psali. Tehdy šlo o jejich třetí případ, v němž se zúčastnila Bitvy pěti armád… oprava, rekonstrukce Bitvy tří císařů.

Zatímco první tři případy Artura a Báry vydal Fragment, Případ ztraceného koně vyšel v nakladatelství Portál. To je však jediné, co se změnilo. Vše ostatní zůstává při starém.

Malá rekapitulace:

Bára a Artur jsou šikovní šesťáci, kteří pod patronací bývalého policisty Vrchoty (i když kdo ví, jak to s tím Vrchotou vlastně opravdu je) a za pomoci policejního psa Šerloka řeší detektivní případy v atraktivních lokacích. Jejich pátrání je doplněno úkoly pro mladé čtenáře. To vše v doprovodu  pěkných černobílých ilustrací Viktora Svobody.

Začínají prázdniny a Artur s Bárou se rozhodně nechtějí jen válet u moře. Ostatně to by ani nemohli, vždyť mají na starost psa pana Vrchoty, Šerloka. Ostatně tuhle černou bestii připomínající legendárního psa baskervilského by jistě ani na palubu žádného letadla nevzali.

Naštěstí přichází nabídka, která se neodmítá.

Když Báře přijde pozvání od strýce Matyáše, tak není co řešit. Vždyť kdo by nechtěl strávit léto na ranči plném koní? Navíc to Bára na ranči Na konci světa dobře zná. Tohle budou fajn prázdniny.

Jenže místo poklidné selanky na venkovském statku naše hrdiny čeká v údolí pod Liščím hrádkem filmový štáb a jedna velká záhada.

Jak se točí film.

Strýc Matyáš totiž poskytl svůj ranč jako zázemí filmovému, štábu, který v jeho okolí natáčí historický film ze středověku, nazvaný Válečný kůň. A tak se Bára, Artur a Šerlok sblíží nejen s jezdkyní a herečkou Romanou a celým filmovým štábem, ale především představitelem hlavní zvířecí role, krásným černým hřebcem Portem. Díky tomu se i čtenáři seznámí s tím, jak to při natáčení takového velkofilmu funguje.

Show Must Go On!

A nebyli by to Jiří a Klára, kdyby nepřichystali svým mladým hrdinům nějakou tu detektivní zápletku. Tou je v tomto případě sled „nehod“, které mají jediný cíl zpozdit, nebo ještě lépe úplně úplně překazit natáčení filmu. Artur s Bárou tedy musí rychle vypátrat, kdo má zájem na tom, aby se Válečný kůň nedostal na plátna kin. A čas neúprosně běží, protože šou musí jet dál.

Co si budeme povídat, autoři mají řemeslo v malíku a tak po lehce pomalejším startu předvedou vše, co mají dnešní kluci a holky rádi. Dobrodružnou akční jízdu v zajímavém prostředí a s hrdiny, kteří jako by vypadli z vedlejší třídy vaší základky. To vše okořeněné detektivním pátráním, při němž i čtenář může přiložit ruku k dílu. (Nebo si alespoň ověřit jestli by zvládl něco z toho, co umí Bára s Arturem).

Kniha je již tradičně obohacena o úkoly, které se sice z větší části (je to dané tématem případu) točí kolem filmu a historie, ale na své si při nich přijdou i milovníci postřehovek a šifer. Nicméně jsou to všechno věci, které průměrný šesťák buď zná, nebo si je dokáže odvodit. (Vyzkoušeno na synovci).

Já jakožto rodič jsem pak kromě několika vtipných popkulturních narážek především ocenil, jak kniha hezky ukazuje na přátelství člověka a zvířete včetně závazků, které z toho plynou. Vždyť jednou z inspirací k téhle bezva knížce byli kladrubský vraník Mimi a jeho jezdkyně a kamarádka Romana Hájková.

Hodnocení: 96%

Série: Tajná dvojka A + B (4.)
Žánr: Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno: 2018, Portál
Počet stran: 152
Ilustrace/foto: Viktor Svoboda
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-262-1403-8
Hodnocení a článek sepsal Jan ProcházkaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.