UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pokračování cyklu Poutníci: Dvě místa na slunci

Pokračování cyklu Poutníci: Dvě místa na slunci
18.11.2018

Dvě místa na slunci začínají právě ve chvíli, kdy Lovelace v novém těle přilétá s Chilli na její domovskou planetu Port Coriol.

Becky Chambersová nás ve své prvotině (Dlouhá cesta na malou rozzlobenou planetu) vzala na palubu Poutníka. Malé lodi, jejíž mezidruhová posádka razí tunely mezi galaxiemi a planetami. Takové zkratky vesmírem. V samotném závěru knihy se celou posádkou milované palubní Umělé Inteligenci (UI) Lovey za pohnutých okolností zhroutil lodní systém. Po restartu to už nebyla ta stará dobrá Lovey, ale Lovelace, nová UI, která nepoznává nikoho z posádky a nikdo z posádky nepoznává ji. Pro posádku Poutníka to bylo, jako by s Lovey zemřel člen rodiny, a k nové UI se nechtějí ani moc znát. Z této prekérní situace vede jen jedna cesta. Technička Chilli, která přispěchala posádce Poutníka na pomoc se záchranou Lovey, nabídla Lovelace novou možnost života mimo palubní systém Poutníka. „Můžeš žít v umělým těle. Jedno takový mám vzadu v krámě strčený, zbrusu nový, na zakázku dělaný umělý tělo, co je k ničemu.“ Sice je to nelegální a tak, ale když ji Chilli ujistí, že: „Zlato, já se vyhrabala z takových průserů, že nějaký umělý tělo je proti tomu procházka růžovým sadem,“ Lovelace nabídku přijme.

Dvě místa na slunci začínají právě ve chvíli, kdy Lovelace v novém těle přilétá s Chilli na její domovskou planetu Port Coriol. Ta má v celém Galaktickém Společenství trošku zvláštní postavení. Je to takzvaná neutrální planeta, kde žijí především umělci a modeři. Zkrátka sapienti, kteří se nenechají svázat přísnými zákony Evropské unie. Pardon – Galaktického společenství. Přesto bude Lovelace čelit mnoha novým výzvám. Pro Sidru (což je jméno, které si pro sebe Lovelace vybrala) začíná nový život. Život, který nebude zdaleka tak růžový, jak by se mohlo zdát. A to nejen proto, že je nezákonné mít UI v lidském těle.

Druhou hlavní postavou knihy je dívka Jana 23. Ta je odmalička zaměstnána v továrně na rozebírání a opravování součástek z obrovského smetiště. Jana 23 je v opravování opravdu dobrá, a ačkoli má v továrně pod dozorem a ochranou umělých Matek zajištěno jídlo i nocleh, rozhodne se utéct. Tehdy pro ni začíná nejen přátelství se Sovou, ale především boj o přežití.

Tak. Mohlo by se zdát, že téma Umělé Inteligence v lidském těle už nemá moc co nabídnout. Vzpomeňme na filmy A. I. umělá inteligence nebo Andrew – Člen naší rodiny či Ex-machina. Z knih pak například Umina Verze Emila Hakla. Tam šlo většinou o problém soužití člověka s UI nebo o jejich vztah. Chambersová nám ale v příběhu dívky Sidry spíše ukazuje, jaké to asi musí být narodit se do jiného těla. Jak těžké je se s ním sžívat a jak těžké je najít svou identitu. Navíc to má Sidra opravdu těžké v tom, že bývala součástí lodního systému, díky čemuž měla o všem přehled, a lidské tělo ji velice omezuje.

Příběh Jany je zase na první pohled obyčejnou robinzonádou. Setting jejího světa je velice podobný Zemi z filmu Vall-I. Jenže zároveň je příběhem přátelství dítěte a Umělé Inteligence, příběhem o velké touze přežít. Také je (alespoň pro mě) nahlédnutím do mysli dívenky, která se pomalu mění v mladou ženu. Vždyť Janě je na začátku její pouti 10 a na konci 19 let.

Zároveň Janiným příběhem probleskují taková témata, jako je zodpovědnost za svou planetu nebo právo na svobodu.

Chambersová vypráví příběhy Sidry a Jany na přeskáčku. Asi jako když pletete z barevných bavlnek copánek přátelství (takový ten náramek, co ho umí uplést každá holčička; Sidra, Jana, Sidra, Jana). A když se pak copánek přátelství na konci spojí a všechny bavlnky najdou své místo, objeví se vzor.

V případě knihy Dvě místa na slunci je to vzor skládající se ze slov, přátelství, sebeobětování a porozumění. Protože pokud máte tohle, vždycky si své místo na slunci najdete.

Druhý díl cyklu Poutníci je sice oproti předchozí knize méně zalidněný a tudíž komornější, ale to nijak nevadí. A ačkoli neobsahuje žádné vesmírné bitvy či souboje na světelné meče, díky pravidelnému střídání dvou dějových linií rozhodně neztrácí spád a napětí.

Knihu vydal brněnský Host a stejně jako předchozí díl se mohou Dvě místa na slunci pochlubit nejen pevnou vazbou, ale především krásnou obálkou.

Zůstává už jen jediná otázka. Hvězdy! Kdy vyjde třetí díl?
91% Jan Procházka

Vydal Host

Přeložila Lucie Bregantová
Počet stran 437, váz.
Rok vydání 2018
Běžná cena: 379 KčKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.