UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Počátek v konci - Elaine a Vincet Lóre

Počátek v konci - Elaine a Vincet Lóre
28.02.2019

„Počátek v konci je příběhem nás dvou, příběhem, který je sice zabalen ve fantaskním světě, ale události, které se v něm odehrávají, jsou mrazivě skutečné…. „

Splněný sen.
Elaine a Vincent Lóre jsou partnerský pár z Plzně, který se rozhodl, že si splní sen. Tím snem bylo napsat a vydat knihu. To první začali uskutečňovat před sedmi lety, to druhé se jim podařilo začátkem letošního roku, kdy jim v nakladatelství Grada - Cosmopolis vyšla jejich prvotina Počátek v konci.

Z anotace na obálce toho o příběhu moc nevyčtete. Takže se na něj podívám zblízka já. Eileen je atraktivní, chytrá vedoucí oddělení (pravděpodobně realitní) kanceláře v (pravděpodobně americkém velkoměstě). Christopher je nejspíš tak trochu dobrodruh, který si na živobytí, údržbu své dvoustopé společnice a domu vydělává, zdá se, jako hazardní hráč. A co mají tihle dva společného? Na tuhle prostou otázku se nedá odpovědět, aniž bych vyzradil jádro příběhu. Takže řeknu jen tolik: Počátek v konci si zahrává s podobnou myšlenkou, jako například Válka starých duší. Ovšem na rozdíl od série Markuse Heinze je byť takřka třísetstránkový, přesto komorní Počátek v konci takovou odtučněnou verzí knih Hamburského rodáka. I zde se totiž vyskytují démoni, prolínání realit a tajemno. To vše místy docela zdařile balancuje na hraně hororu.

Tolik k obsahu, nyní přistupme k formě. Ta je totiž ve finále originálnější než samotný příběh. Tak především mluví všechny zúčastněné postavy v ichformě, což hlavně ve chvílích, kdy ke čtenáři promlouvá Christopher, působí hodně věrohodně. Navíc se všichni ve vyprávění pravidelně střídají a to dodává příběhu spád. To je z řemeslného hlediska rozhodně dobrý tah. Ostatně i dvou, maximálně třístránkové kapitoly přispívají k rychlejšímu plynutí děje. A některé hororově laděné scény jako by vypadly z kvalitní počítačové hry. Ostatně ani temná atmosféra, která místy prosákne na povrch, není k zahození. Několik lehkých akčních scén je pak trochou té příslovečné soli v tomto zvláštním guláši. Nicméně příběh sám o sobě nijak zvlášť originální není a vad na kráse má hned několik.

Počátek v konci je ve své podstatě mysteriózní příběh, který nedá čtenářům nic zadarmo. Autoři vás hodí do děje a přinejmenším první třetinu knihy vás prostě nechají plavat. Problém je, že ačkoliv Eileen a Christopher začnou tajemství svých osudů časem přeci jen rozplétat, břeh je slovy klasika zahalen takovou mlhou, že by se v ní ztratil i slavný Sherlock Holmes. A to se ji „vedlejší“ postavy snaží alespoň částečně poodkrýt. Škoda, že je příběh tak nevyvážený – zatímco poslední třetina knihy odsýpá celkem slušně, první část drhne jako špatně promazaná gilotina. Některé kapitoly jako by sem přišly z úplně jiné knihy; zcela nelogicky trčí z příběhu jako skála, o kterou se už tak dost komplikovaný děj tříští. Jindy zase Christoper, který zásadně mluví hovorovou češtinou (což je osvěžující), náhle v půlce kapitoly sklouzne do spisovného jazyka. Tady vidím velký problém v práci odpovědného redaktora.

Inu, Počátek v konci rozhodně není knihou pro každého. Ale pokud se vám líbila kniha Mysterium Tremendum, mohl by vás zaujmout také on. Protože tohle je především o přístupu čtenáře. Pokud vás neuráží prolínání realit, pokud vám nevadí, že nevíte hned od prvního řádku, co a především proč se děje, pokud nejste líní přemýšlet o tom, „vo co tady gou,“ máte šanci si tuto zajímavou prvotinu celkem užít. A to i přesto, že by kniha a autoři potřebovali pořádné redakční vedení.  No a vy ostatní si radši přečtěte toho Heinze.

Závěrem ještě dodám, že černobílé ilustrace Petra Lysáčka sice nejsou žádný zázrak, ale k veskrze temnému Počátku v konci se svou atmosférou hodí.

Hodnocení 60% Jan Procházka

Žánr: Horory, Literatura česká, Fantasy
Vydáno: 2019, Grada
Počet stran: 296
Ilustrace/foto: Petr Lysáček
Autor obálky: Roman Křivánek
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-271-0554-0

Protože napsat knihu není žádná sranda a psaní ve dvou je ještě o chlup psa baskervillského těžší, zeptali jsme se Elaine a Vincenta na to, jak na to šli oni.

1.Psát ve dvojici není zas tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jak jste na to šli vy dva? Psala Elaine part Eileeen a Vincent part Christophera? A kdo psal ty ostatní postavy?

Elaine

Je pravda, že to nejspíš není úplně obvyklý způsob knih, ale taky je pravda, že mi všechno děláme tak nějak proti pravidlům a zvyklostem. Napsat knihu ve dvou vyžaduje dávku trpělivosti a hlavně komunikace. S tím my ale problém nemáme, takže to jde dobře. Vincent napsal kompletní námět, kdy jsem já občas přidala pár poznámek a následně dal dohromady celý literární scénář, podle kterého jsem já napsala konečnou formu, kterou čtou čtenáři. Co se týče psaní postav, neměli jsme to rozdělené. Všechny jsem z velké části psala já a Vincent sem tam pomohl s několika dialogy u Chrise a Daniela. Přece jen on je z nás dvou ten větší drsňák :) 

Vincent

Záleží na rozdělení rolí. Kdybych já psal část postav a druhou zase Ellie, mohla by se ztratit celistvost knihy. Proto tahle cesta nebyla nikdy v plánu. Mě baví vymýšlení příběhu, a proto jsem napsal námět a literární scénář, který se běžně tvoří pro film. Když jsem dokončil osudy všech charakterů, předal jsem zhruba 200 stránek Ellie, aby je přivedla k životu.


2. Čí to byl vlastně nápad napsat fantasy? Přeci jen tenhle žánr je i u nás docela vytěžený?

Elaine

Tak on Počátek v konci není čistá fantasy. Míchá se v něm několik žánrů, stejně jako to můžete vidět ve filmech. Myslím si, že je to kniha mnoha tváří, v níž si každý může najít tu svou.

Vincent

Ellie to řekla přesně. Jde o multižánrové dílo. Stejně jako život, který taky nežijete jen jako akční film, hororovou knihu anebo romantickou komedii. 


3. Jak se píše v páru? Hádali jste se moc? Nebo vůbec?

Elaine

Jo, občas byla tichá domácnost. Ale spíš proto, že Vin je neskutečný detailista, který není nikdy a s ničím spokojený :) Tvoříme spolu ale posledních sedm let našeho vztahu, z toho poslední dva roky na Počátku v konci, takže bych řekla, že jsme dobře sehraní. 

Vincent

Je pravda, že nikdy nejsem spokojený s výsledkem mojí práce a je to takové malé prokletí. Ellie je na druhou stranu trochu lehkovážnější, takže se vlastně skvěle doplňujeme.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.