UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Originální a čtivá Gideon Devátá v HOSTu i Audiotéce

Originální a čtivá Gideon Devátá v HOSTu i Audiotéce
22.07.2021

Jeden Neklorod vládne všem, jeden jim všem káže. Jeden všechny uvrhne, do temnoty sváže. Anebo taky ne

Brněnské nakladatelství HOST už dávno dokázalo, že zajímaví autoři a originální příběhy u nich nejsou jen náhodnými kolemjdoucími, ale naopak pravidelnými hosty. Z těch zahraničních můžeme namátkou jmenovat takové autorky a autory jako jsou Becky Chambers, Nicholas Eames, Anthony Ryan či Robert Jacksonn Bennet. Všichni výše jmenovaní ve svých knihách pojali žánry fantasy a sci- fi originálně a zajímavě. Nyní se k nim zařadila i absolventka Clarion Workshopu a držitelka ceny Locus Award za románový debut Tamsyn Muirová. Tím románovým debutem je Gideon Devátá. První nicméně uzavřený díl plánované trilogie. Příběh na pomezí fantasy, sci-fi, detektivky, hororu a vlastně i Young Adult (i když u toho posledního bych byl stejně jako vydavatel lehce na rozpacích).

Nekromanti, nekromantky, nekromantčata…

Hráli jste někdy Diablo II., nebo vy mladší Diablo III.? Tak vám nemusím vysvětlovat kdo je to nekromant. Pro vás Diablem nepolíbené tedy jen v rychlosti: nekromant je v podstatě ten, kdo dokáže oživovat mrtvé, komunikovat s nimi a ovládat je, tvořit kostlivce a používat je jako služebníky a bojovníky. Nekromant je většinou zloduch, nebo alespoň ne vyložený klaďas. Tak tomu je ve výše zmíněné hře i ve většině fantasy příběhů. Nikoli však ve světě Gideon deváté. Tomu totiž vládne ze svého Prvního dvora Božský nekromant, Král devíti znovuzrození, náš Vzkřísitel, nejvyšší Nekrolord tedy Císař. Svými poddanými uctíván a veleben, vnímám jako otec vlasti. Zkrátka něco jako Karel IV. A to je vše, co o něm víme. Vlastně ne. Víme ještě to, že nekromancie v jeho říši je spíše věda než magie a má spoustu jemných nuancí a odlišností. Ostatně byla by to nuda, kdyby všichni uměli stvořit kostlivce a nikdo neuměl mluvit s mrtvými. A čemu vládne Božský nekromant, ptáte se? Přeci celému vesmíru. Nebo tedy celému vesmíru, který zná Gideon Devátá a potažmo i čtenář. Tento vesmír je rozdělen na devět planet, na nichž sídlí devět dvorů. Každý dvůr má svou šlechtu, své rytíře a své poddané. A taky své přísně střežené umění či odvětví nekromancie. Čím dále je vaše planeta od sídla Božského nekromanta, tím menší vliv na dění v říši má. Špatné je, že Gideonin dvůr je devátým dvorem, tedy poslední výspou civilizace, a ještě horší je, že Gideon je nevolnicí tohoto posledního z posledních dvorů.

„Nedokázala bys povinnost vyhláskovat, ani kdybych ti nacpala jednotlivá písmenka do zadku.“
„Bože, ještě žes mě neučila abecedu.“

Gideon devátá Devátý dvůr nenávidí. Co si budeme povídat: místo které je v podstatě velkou hrobkou na konci známého vesmíru a sloužící především jako centrum řeholnic (v podstatě jeptišek) které nemají celé dny na práci nic jiného než se modlit kostěný růženec, to není nic pro holčinu s prořízlou pusou a sebevědomím větším než Kostnice v Kutné hoře. Navíc Gideon má ten pech, že si na ni zasedla Harrowhark Nonagesima, dědička Devátého dvora – tedy vlastně něco jako místní princezna. Když vám celé dny nedají pořádně najíst, nutí vás buď posluhovat honoraci, nebo se modlit, a navíc vás někdo neustále beztrestně šikanuje, nezbývá vám nic jiného než zdrhnout. Jenže, svobodomyslná Gideon se o to pokusila víckrát než má průměrný nekromant kloubů na všech čtyřech končetinách. Ten poslední Velký útěk by se jí možná i povedl, ovšem to by ho nesměl překazit sám velký císař a jeho výzva všem devíti dvorům. Neklorod totiž povolává své šlechtice i s rytíři, aby otestoval jejich schopnosti a z těch nejlepších doplnil řady svých liktorů (pro zjednodušení si je představme jako rádce či ministry). Dědička devátého dvora Nonagesima (které z mnoha důvodů hoří koudel u zadku) se rozhodne příležitost, která se naskytne jednou za deset tisíc let, využít. Vždyť kdo by mohl vytáhnout nebohý devátý dvůr z řitě vesmíru na světlo jeho Císařské Vzkříšenosti, než Liktor pocházející právě z Devátého dvora. Potíž je v tom, že každý z adeptů si musí na planetu Kannán, kde se bude zkouška odehrávat, přivézt rytíře. Jenže ouha. Devátý rytíři příliš neoplývá. Ti, co zdrhli k jiným dvorům se nepočítají, a ti co zůstali, se nevzmůžou ani na to, aby zvedli meč. A tak Harrowhark chca nechca musí nabídnout roli rytíře opovrhované, vysmívané, nenáviděné Gideon Nav. Ostatně i pro držkatou nevolnici je soutěž o post Liktora nejspíš jedinou reálnou šancí, jak se navždy zbavit okovů poutajících ji k hrobce, jíž Devátý dvůr bezesporu je. A možná to nebude ani tak složité. Tedy pokud se s Harrow nesežerou už cestou na Kanaán.

Kosti jsou vrženy

Předpoklad, že nástrahy opuštěného paláce a úkoly které si pro adepty a jejich rytíře Nekrolord a jeho mentoři připravili, budou stejnou brnkačkou jako Turnaj tří kouzelníků, nebo Pevnost Boyard, byla samozřejmě milná. Navíc hned po přistání obě hrdinky zjistí, že týmy z konkurenčních dvorů jsou všehoschopné a odhodlané zvítězit za každou cenu. Úkoly jsou samozřejmě zapeklité a jejich splnění vyžaduje nejen hrubou sílu, ale především spoustu fištrónu a znalostí. A pak, když se objeví první mrtví, ti OPRAVDU MRTVÍ, přestane to být sranda, a začne jít o život. 

Jak už bylo řečeno výše. Gideon devátá je originálním mixem si-fi (aniž by nás autorka zahlcovala technickými popisy raket a všemožných udělátek), fantasy (skvěle zastoupené všudypřítomnou nekromancií), detektivky (však sami uvidíte, že pátrání především v druhé polovině knihy nabere na obrátkách), dvorských intrik (ano, konkurence je početnější než žebra na kostře velryby v Národním muzeu) a hororu (zvláště ke konci knihy atmosféra opravdu zhoustne a uťatých končetin i vyhřezlých vnitřností je ve finále víc než přisprostlých hlášek). Z té Young Adult nám tedy nakonec zbude jen věk převážné většiny postav. Ostatně postavy (a to nejen Gideon a Harrow jejichž komplikovaný vztah je jedním z velkých tahounů knihy), jimž autorka věnovala opravdu hodně prostoru, jsou každá nezaměnitelné svá a bezezbytku všechny mají k příběhu co říci. Zápletka se záhadnou zkouškou je ovšem stejně podstatná a díky postupnému dávkování informací nutí čtenáře obracet stránku za stránkou. To vše a drsná ironie, jíž hlavní hrdinky vládnou mnohdy lépe než rapírem či nekromancií, dělají z Gideon deváté opravdu čtivou knihu. Pravda, hrdinky se občas chovají dost nelogicky a mnohdy jsou vážně na přes držku (protivné až hanba). Navíc se autorka nezdržuje jakýmkoli delším vysvětlováním a do jejího světa se tedy proniká trošku hůř. Také pomalejší rozjezd může některé čtenáře odradit. Ale to by byla vážně škoda, protože Gideon devátá je nejen v rámci edičního plánu HOSTu rozhodně originální a zajímavý počin. Velkou měrou k tomu přispěl i kvalitní výkon překladatelky Alžběty Lexové, která si tak vysloužila i uvedení na obalu audioknihy (a to bohužel nebývá zvykem nejen u Devátého dvora, ale i u vydavatelů audioknih).

Hlasy z Kannánu – Gideon devátá jako audiokniha


IMAGE:

Jak už bývá v posledních letech dobrým zvykem, nedlouho po vydání knihy se na trhu objeví audiokniha. Nejinak tomu je i s Gideon Devátou. Ta vyšla ve spolupráci Hostu a Audiotéky. Přes osmnáct hodin dlouhou jízdu s Gideon a spol. absolvovala herečka, členka Dejvického divadla Zdeňka Ždáníková – Volencová. Přestože příběh mladé nekromantky není její první audioknihou, rozhodně je to audiokniha s nejdelším rozsahem a možná i největším počtem postav. Jak si s nimi narátorka poradila, si ale řekne až za chvilku. Nejdříve chci totiž věnovat pár řádků hudebnímu doprovodu. Pokud mě ucho neklamalo, šlo především o směs syntetizátorů, elektrických kytar, bicích a vokálu. Celé to znělo spíš jako hodně divoký doprovod ke Stopařově průvodci galaxií. Docela dlouho mi trvalo, než jsem si na ty kvílivé, byť melodické tóny zvykl. Netvrdím, že by se k tomuhle ponurému dobrodružství hodil spíš doom metal, ale trochu temnější hudba by byla vhodnější. Navíc se občas stalo, že nástup hudebního předělu nebyl až tak plynulý, stejně jako jeho ukončení. Ta o několik sekund trvající mezera sice netahala vyloženě za uši, přesto byla znatelná.

Rozjuchaní nekromanti

Už při jiné příležitosti jsem psal, že se audiokniha občas stane jakousi výkladní skříní narátorovou. Tedy, že si narátor či narátorka udělají o příběhu, a především o jeho hrdinech nějakou představu, a té pak podřídí svůj přednes. Někdy to posune knihu o level výš, jindy ji to může totálně zničit. Domnívám se, že Gideon deváté se stalo něco mezi tím. My, kdo jsme knihu četli, víme, že je tenhle příběh hodně drsný. A to navzdory věku hrdinek i vzdor hláškám a ironickým postavám Gideon a Haroow. Bohužel se zdá, jako by si narátorka z celé knihy vzala právě a jen onen nízký věk Gideon a jejích souputníků. Přestože jí musím vzdát poklonu za to, že každé z bezpočtu postav tohoto příběhu dokázala vtisknout nezaměnitelný tón, její hrdinky jsou především uječené a afektované. Je to škoda. Protože se díky tomu stává příběh o nekromantech vesele šveholícím humoristickým románem, zatím co původně byl spíš ponurou jízdou temnou podzemní řekou. Samozřejmě, pokud přijmete myšlenku, že Gideon devátá je vlastně jen originální, nicméně pouze Young Adult, z velké části si poslech audioknihy užijete. Pokud znáte předlohu, nebudete sice vyloženě trpět, ale také se vám kosti nerozsypou nadšením.  A to je asi tak vše přátelé. Vlastně ještě ne. Narátorka pojala všechny nekromantské liturgické zpěvy a modlitby velice katolicky za což jí patří můj dík.

Jan Procházka

Hodnocení: kniha: 92 %/audiokniha: 76%

Série: 

Devátá 1.

Žánr: 

Literatura světováSci-fiFantasy

Vydáno: 2021, Host
Originální název: 

Gideon the Ninth, 2019

Překlad: Alžběta Lexová
Počet stran: 448
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-275-0581-4
Audio:

Formát:digitální

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.