UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

My jsme Zřídla a Zřídla jsme my

My jsme Zřídla a Zřídla jsme my
20.11.2019

Podařilo se Kristýně Sněgoňové znovu vstoupit do stejné řeky?

Spisovatelka, která žije již skoro patnáct let v tom divném městě na soutoku řek Svratky a Svitavy, vloni nadchla svou prvotinou hodně čtenářů fantastiky. I ve svém druhém románu nás zve do Brna. Tentokrát se sice v jeho ulicích neprohání rusalky, ale můžete tu narazit na zřídla.


Zapomeňte na termální prameny

Zřídla skrývající se pod ulicemi štatlu pod Špilberkem jsou vlastně rezervoáry mocné energie. Jestli je to síla země, surová magie nebo něco úplně jiného, neví ani Strážci, kteří jediní mohou Zřídla lokalizovat, jejich moc odčerpávat a využívat.

S velkou mocí, kterou Strážci ze Zřídel těží, se dá naložit různě. Můžete s nimi stejně dobře ovládnout sexbombu z vyššího ročníku, aby se s vámi vyspala, vymazat někomu paměť nebo zneškodnit útočníka a udělat mu z pistole ořezávátko na pastelky. Tohle všechno Strážci a především jejich vedení ví. Jenže i oni jsou jen lidé. Protože dar či prokletí vidět a těžit zřídla může stejně dobře vysokoškolačka, kluk z učňáku, důchodkyně nebo řidič šaliny, jako doktor, profesor na univerzitě či policista. No a nebyla by to Kristýna Sněgoňová, kdyby její hrdinové nebyli alespoň trochu špinaví.

„Máme moc, kterou žádná oficiální složka nemá. Moc, kterou jsme nedostali proto, abychom uklízeli chodníky.“ To si myslí nejen vysokoškolačka Barbara (která je jednou z hlavních postav příběhu), ale také někteří ze zkušenějších Strážců. Jenže cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Protože jak se píše v Bibli: „Nikdo není dobrý. Není ani jeden, který by činil dobro.“


Překážkový běh Brnem

Stejně jako žánrová klišé nabourává autorka i zavedené literární postupy a stavbu příběhu. Hned v úvodu knihy vypálí scénu jako vystřiženou z Tarantina, načež v první kapitole strčí čtenáře spolu se studentkou Barbarou do rozjetého rychlíku, a než se vyjevená Lutyně spolu s ním rozkouká, najednou je tu jeden z nejzkušenějších Strážců Lukáš, aby čtenáři znovu zamotal hlavu. A samozřejmě u obou vypravěčů je použita ich forma. Prvních padesát stran (než si čtenář zvykne na střídání minulosti a současnosti a na to, že stejné situace mu mnohdy popisují dvě různé postavy) působí vyprávění jako překážkový běh a může čtenáře odradit. Jenže jak příběh pokračuje a vy se přizpůsobíte jeho valčíkovému taktu, zjistíte, že nejen obsah, ale i forma vyprávění dostávají dokonalý smysl a neuvěřitelný spád.

Autorka už ve své prvotině ukázala, že umí bořit zažité představy o jednoduchosti a brakovosti fantastiky, a Zřídla to znovu potvrzují. Stejně jako samotný příběh, v němž se jí povedlo dobře smíchat kriminální zápletku s komorním dramatem a opepřit ji špetkou superhrdinského koření a fantastiky, nejsou ani její hrdinové jednoduše bílí nebo černí. Lidi jsou prostě občas svině a někdy slaboši. A o špatných rozhodnutích, která dokážou udělat, byť vedeni dobrým úmyslem a snahou pomoci, víme všichni své. Snad proto jsou mi hrdinové Zřídel tolik blízcí.

Mně se navíc líbila naděje prosvětlující závěr této beznadějí překypující urban fantasy. Ta mi v Krvi pro rusalku chyběla.

Není to jednoduchá kniha. Kdo očekává jednoznačně kladné hrdiny a přímočarý příběh, měl by se poohlédnout jinde. Ale ti, kdo mají rádi mnohovrstevné postavy a složitější příběh, si přijdou na své. Pro fanoušky komiksu Watchmen nebo seriálu The Boys by měla být Zřídla povinností, protože k těmto počinům má jejich brněnská sestřenice asi nejblíže.

Zbývá už jen odpovědět na otázku, která zazněla v úvodu recenze.

Ano, Kristýna Sněgoňová nejenže dokázala vstoupit do stejné řeky podruhé, ale navíc s originalitou a bez rusalek. I Zřídla zkrátka a dobře potvrdila, že máme v jejich autorce čerstvou krev, jež by mohla obohatit domácí fantastiku o něco, co jí už dlouho chybělo.

Hodnocení: 92%
Jan Procházka

Žánr: Romány, Literatura česká, Fantasy
Počet stran: 400
Vydala: 2019, Fantastická Epocha
Ilustrace / foto: Wayne Miller
Autor obálky: Lukáš TumaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.