UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

G.R.R. Martin vyložil své Divoké karty

G.R.R. Martin vyložil své Divoké karty
13.07.2019

Autor Hry o trůny nás tentokrát provede alternativními dějinami Ameriky prostřednictvím tří audioknih

Vymyslet si svět a pozvat do něj autory, to není zas tak nic nového. Udělal to Jiří Pavlovský ve svém Kladivu na čaroděje nebo Jiří Walker Procházka a Miroslav Žamboch ve sdíleném světě J.F.K.

O něco podobného se pokusil již v roce 1987 G.R.R. Martin. Jenže ten na to šel trošičku jinak. Svět, v němž Ameriku v roce 1946 postihne mimozemský virus měnící většinu lidí v mrtvoly, některé v mutanty a několik málo šťastných jedinců v lidi nadané super schopnostmi, sice poskytl na hraní a experimentování svým přátelům z branže, ale pouze formou povídek, nikoliv samostatných románů. A tak vznikly Divoké karty, Trumfová esa a Divocí Žolíci. Dvě povídkové sbírky a jeden román, který na ně navazuje. Kromě Martina samotného jsou v knihách zastoupeny povídky u nás prakticky neznámých autorů. Jediné další notoricky známé jméno je Roger Zelazny. Kvalitu povídek musí posoudit každý sám, ale alternativní dějiny Ameriky pokrývající období od roku 1946 do roku 1986 jsou dost atraktivní téma. To je obohaceno superhrdinským kořením, zajímavými postavami a především pestrostí pohledů na editorem vymyšlený svět a jeho hrdiny.

Zatímco se Divoké karty odehrávají v období od konce Druhé světové války po konec let sedmdesátých, Trumfová esa pokrývají léta osmdesátá a poslední kniha popisuje Oslavy Dne divokých karet, které se odehrávají v ulicích New Yorku v roce 1986.

U nás všechny tři knihy vydalo Argo, ale já jsem si jejich příběhy prožil ve formě tří audioknih, které vyšly v produkci  Audiotéky a Bookmedia.

Svůj hlas všem třem audioknihám propůjčil herec Slezského divadla v Opavě Michal Stalmach. Role narátora se Stalmach zhostil dobře. Zvládá nejen mužské, ale také ženské party, aniž by nějak přehrával. Dokáže tón svého hhlasu přizpůsobit vyhroceným a akcí nabitým scénám, stejně jako silně emocionálním rozhovorům hrdinů. Audiokniha se v jeho podání velice dobře poslouchala. Trochu zamrzí, že potencionální posluchač nemá možnost zjistit, kdo se skrývá na postu režiséra, protože tyhle audioknihy jsou natolik dobré, že se za ně vydavatelství opravdu nemusí stydět. A to i přesto, že hudební předěly slyšíme pouze mezi jednotlivými povídkami. Přičemž by byly zvláště u delších povídek, v nichž se rozvíjí více dějových linií, rozhodně vhodné. Posluchač by pak neměl problém udržet pozornost.

Jan Procházka

Hodnocení: Knihy 85 Žolíků a Audioknihy 80 ŽolíkůKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.