UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Evil Dead – pětasedmdesát procent krvavého zla

Evil Dead – pětasedmdesát procent krvavého zla
27.09.2017

Remake kultovního snímku Evil Dead v retrospektivě Radomíra Hanzelky

Zná někdo Evil Dead z roku 1981, slavný kulťák, který tady běžel na tajňačku na VHSkách a sháněl se na takzvaném blešáku pod názvy, jako Duch lesa, Lesní duch, Chata a podobně? No tak pokud tenhle majstrštyk znáte, pak následující recenze je určena vám. A vy ostatní berte tuhle recenzi něco jako upoutávku na skvělý horor a ty porovnávací kritické části prostě neřešte.

Vizuální stránka filmu je velice zdařilá. Krevními destičkami v tekuté podobě se rozhodně nešetří a v závěru, kde krev prší jako déšť všude možně, si myslím, že takové záběry hned tak neuvidíte. Tipy a triky v podobě gore-sado-maso hrátek jsou na hodně slušné úrovni a museli si s tím pořádně vyhrát, aby to vypadalo tak, jak to vypadalo – hlavně ta srandička, jak si jedna holčina předizajnovává původně roztomilou papulku do půl šklebu a lá Joker a nebo jak si tím samým žileťákem v přímém záběru rozpižlá lidský jazyk na rozeklaný hadí. Těch pár amputací končetin se jim také povedlo, ale tvůrci popustili uzdu fantazii až moc, protože aby si někdo jen tak elekrickým nožem on-lajn bez umrtvení uřezal ruku a nedosral se z toho také on-lajn v přímém přenosu – tak to pochybuji.

Kamera je slušná, střih také celkem dost dobrý… Tak jak to, že mi to furt nejde pod frňák? Řeknu vám proč – můžou si za to tvůrci sami, protože nahustili všem okolo do světa, že to bude remejk Evil Dýdka a néstrašňéší filmisko všech filmových járů a tím sami sobě nastavili tu lajsnu moc vysoko a nedostali se přes ni.

V první řadě se měli tvůrci vykašlat na kopírování názvu kultovního díla a na to, že je to remejk. Kdyby to udělali, tak těch pár narážek na Evil Dead z jedenaosmdesátého by měli pak opravdu jako třešničku na dortu, bonus a dokonce bych si dovolil tvrdit, že fandové Chaty/Lesního ducha/Ducha lesa/Zlé smrti/A já nevím, pod jakým názvem to tady ještě kdysi běželo v dávných dobách by se nejednou zatetelili blahem, když by si uvědomili odkaz na jejich kultovního miláška.

Takhle se tvůrci nevyhnuli tvrdému hodnocení, zkoumání a hlavně porovnávání s kultem a v tomto případě bohužel moc neobstáli. Být jiný název filmu bez těch keců na remejk – tak řeknu, že je to sakra slušný horor, takový trochu Nezvratný osud pokřížený hodně Saw-em, strašidelnosti to sice dosahovalo maximálně tak z poloviny původního originálu, spíše to jelo lajnu poplatnou gore odnoži hororů, kdy strach není až tak důležitý a důležité jsou hlavně různé amputačky, zohyzďovačky a jiné libůstky, které mají diváka spíše znechutit a dohnat k nějakému tomu blitíčku, než pořádně vylekat. Mimochodem musím uznat, že blitíčko ve vlasech, zbarvené do všelijakých odstínů červené, bylo fakt nic moc… Ale jinak v pohodě. Nic, proč by nutně někdo musel utíkat z kina.

Alvarez snahu měl. Je vidět, že do toho dal kus svého umění, ale bohužel neukočíroval všechno tak, jak by se na remejk slušelo. V první řadě by mě zajímalo, kde nechal Samuel Raimi oči, když ten scénář četl, protože pochybuji, že jej přímo pomáhal psát. Maximálně možná něco načrtl. To mi na něj teda vůbec nesedí. Není přece normální, že by to takto dějově nevyvážené pustil ven. Takže scénář fakt nic moc a strašně mi tam chyběly Bruceovy (Ashovy) hlášky! Tady jsou postavy dost nevýrazné, jedna jako druhá a scénař by byl dobrý výhradně pro nezávislý film a ne pro remake!

Pojďme dál – mjůzik a jiný zvukový doprovod – na začátku filmu je jedna taková divácky tetelící narážka na kult a to téměř v podobě zvuku Join Us, ale to je asi tak zřejmě všechno, co se zvukových kulis spojených s původním kultem týká, že? Siréna na konci je dobrý tah, ovšem vzhledem k remejku by nebylo od věci spíše dát místo sirény kvílivý zvuk, jako byl v originále. A kdepak je to slavné Join Us, neboli pojď k nám, přidej se k nám? No není… Teda já si toho nevšiml. Vy ano? Taky mohli ukecat zvukového mága LoDucu, aby jim trochu ty zvuky usměrnil, popřípadě, když už je to ten remejk tak snad i vytvořil podobné.

Závěr a hodnocení:
Být to neremejk, dávám 85%, ale že je to remake Evil Dead a nejděsivější film všech dob, co jste kdy prej viděli, tak dávám maximálně 65% a to můžou být sakra ještě rádi, protože TAKHLE se jméno kulťáku nebere nadarmo do huby. To teda fakt ne!
Srovnání s původním Evil Dead, co se týká hororu – 30% Chybí vůdčí a hláškovací postava! To nemohli taky sehnat někoho, jako byl Brús před pětatřiceti lety? Když už se, krucinál, točí remake nějakého filmu, tak z toho MUSÍM cítit jasný odkaz na daný původní film a ne že díky názvu ty odkazy tam budu hledat!
Hodnocení hororu nezávisle na remake původního díla s tím, že se spíše jedná o gore-horor – 75%
Ti, kdo neviděli původní Evil Dead, nebudou zklamáni a je to fakt dobrý film. Těm, co viděli kult a teď by ho chtěli hledat v tomto filmu, radím: Nehledejte, řekněte si, že je to úplně nezávislý film, co má pramálo s původním Evil Dead společné  a pak také nebudete rozhodně zklamáni.


Celkové hodnocení – 75 % – pokud v tom nebudete hledat legendární Evil Dead z roku 1981

  • Děj – 50%
  • Vizuální stránka – 80 %
  • Herci – 70 % – za ty útrapy při natáčení
  • Napětí – 70 %
  • Zvuk – 40 %


- - -
Napsal Radomír Hanzelka

Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.