UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Dobrodružství mladých dam ve viktoriánském Londýně.

Dobrodružství mladých dam ve viktoriánském Londýně.
24.03.2020

Případ alchymistovy dcery vám ukáže, že i nestvůry potřebují přátelství!

To, že život není peříčko, víme všichni. Ale když zůstaneš na všechno sám, je život těžší než cihla na krku sebevraha zírajícího do temných vod Temže. O tom ví své slečna Mary, která se po smrti otce stará o svou duševně nemocnou matku. Jenže i ten malý, ale pravidelný přísun vdovského důchodu vyschne, když Mary definitivně osiří. Jak se má mladá dáma vyrovnat s tíživou finanční situací? Prodat dům? Vdát se? Najít si práci? To vše počká, protože Mary musí nejdřív vyřešit formality související s pozůstalostí po rodičích. Právě tehdy objeví stopu, která by mohla vést k dopadení otcova někdejšího asistenta, přítele a také marně hledaného vraha. Suma, která byla před lety vypsaná na jeho hlavu, by vyřešila Maryinu tíživou finanční situaci. Pomůže jí s pátráním slavný detektiv Holmes? A opravdu mají vraždy dívek v neslavně známé čtvrti Whitechapel něco společného se Société des Alchimistes, jejímž členem otec naší hrdinky byl?

Theodora Gossová pojala příběh Mary Jekyllové a dívek, které později založí Athénin klub, nejdříve jako povídku. Ta vyšla nejprve v časopise Strange Horizons pod názvem Dcera šíleného vědce. Poté vyšla v antologii The Mad Scientist’s Guide to World. Povídka se objevila i v českém překladu jako „Dcera šíleného vědátora“ v časopise XB-1 7/2018. Právě historie vzniku románu, který z oné povídky vzešel, bez zbytečných spoilerů  ukazuje, co je vlastně Případ alchymistovy dcery zač.

Gossová vzala známé hororové příběhy z devatenáctého století a vytvořila z nich nový dobrodružný a vlastně i vtipný příběh, který nepostrádá vnitřní logiku ani nadčasové poselství.

Hlavními hrdiny však nejsou slavní vědci z notoricky známých příběhů, ale jejich dcery. Jak postupně přicházejí na scénu, odkrývají svou minulost a tím pomáhají Mary a Sherlocku Holmesovi v pátrání. Největší síla tohoto příběhu ale není v detektivní linii, ta je poměrně předvídatelná, a to nejen pro znalce slavných knih, z nichž autorka čerpá. Mnohem více čtenáře zaujmou samotné hrdinky. Každá z ústřední pětice dívek je úplně jiná. Tím nemyslím jen povahu a fyzickou stránku, ale především  unikátní schopnosti, jež jsou její silnou stránkou, ale mnohdy i velkou slabinou. Nečekejte tedy žádné superhrdinky ve viktoriánských róbách. Mary a její společnice mají své strachy a každá z nich i slušnou dávku démonů z minulosti. Právě proto není kniha ani tak feministickým pamfletem, jako spíš vyprávěním o síle přátelství a překonávání rozdílů. To vše je navíc okořeněno velkou dávkou humoru, o který se postaral nejen rozdílný naturel hlavních hrdinek, ale také neotřelý způsob, jakým je příběh vyprávěn. Jen si to představte. Píšete román a pořád vám do toho někdo mluví. Co zbývá nebohé autorce jiného, než…

Ale víte co? Radši si přečtěte ukázku: https://argo.cz/knihy/pripad-alchymistovy-dcery/

V originále již vyšla další dvě pokračování. Druhý svazek trilogie se už překládá, ponese název Nestvůrné dámy na cestách. A já doufám že Argo přežije koronavirovou apokalypsu a kniha časem vyjde.  Protože dobrých příběhů o síle přátelství je v současné době potřeba víc než kdy jindy.

Hodnocení: 90%

Za tuhle knihu bych byl ochoten obětovat i čaj o páté s královskou rodinou.

Jan Procházka

Série

Podivuhodná dobrodružství Athénina klubu 1.

Žánr

Literatura světováRományFantasy

Vydáno

2020, Argo

Orig. název

The Strange Case of the Alchemist’s Daughter, 2017

 

Počet stran

344

Jazyk vydání

český

Překlad

Petra Diestlerová

Edice

Fantastika (112.)

Autor obálky

Kateřina Bažantová

Vazba knihy

pevná / vázaná

ISBN

978-80-2573-099-7Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.