UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Animovaný svět se v Třeboni setká už 1. května

Animovaný svět se v Třeboni setká už 1. května
11.04.2018

Do Třeboně přijede oscarový režisér i tvůrci z Pixaru

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne v jihočeské Třeboni od 1. do 6. května a pro své návštěvníky a hosty opět připravil programy naplněné tím nejlepším ze světa animace. Tradiční součástí jsou mezinárodní soutěže v šesti kategoriích, národní soutěž Český obzor se čtyřmi kategoriemi a mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her. Ve festivalových porotách zasednou významné osobnosti světové kinematografie a svou tvorbu přivezou i další slavní animátoři. Přijede například držitel Oscara, tvůrci ze studia Pixar a spolupracovníci Wese Andersona

A právě loutkový film Psí ostrov Wese Andersona letošní Anifilm 1. května zahájí. Další doprovodný filmový program se v dalších dnech zaměří na několik témat: mezi ta hlavní patří fenomén 3D počítačové animace a současná světová televizní animovaná tvorba. Festival oslaví 100 let Československa, provede Bilanci celovečerních filmů uplynulého roku, připomene některé pozapomenuté české režisérky a na své si přijdou i děti – například v programu Animo. Vlastní tvorbu představí festivaloví porotci a doplní je i další významní tvůrci, z nichž většina povede i filmové semináře, workshopy a těší se na diskuse s diváky. A ti se určitě zase těší na drsnější i lechtivější animované filmy v programu Půlnoční animace.

Další doprovodný program přinesou výstavy, koncerty, divadla. Chybět nebude tradiční Game Day věnovaný počítačovým hrám a VR Day zasvěcený zase virtuální realitě. Pro animátory i fanoušky animace budou probíhat v průběhu celého festivalu různé semináře, workshopy, prezentace a diskuse. A pokud chce někdo najít uplatnění v animovaném průmyslu nebo představit svůj připravovaný film, pak je zde AniMarket a Visegrad Animation Forum. A i letos se budou moci zájemci všech věkových kategorií stát autory vlastních filmů ve Školičkách animace.

Psí ostrov Wese Andersona bude mít na Anifilmu českou premiéru

Na letošním Anifilmu jeho návštěvníky čeká velká animovaná událost – českou premiéru bude mít v Třeboni Psí ostrov (Isle of Dogs), loutkový film uznávaného režiséra Wese Andersona. Tato dobrodružná komedie je po Fantastickém panu Lišákovi druhým animovaným filmem tohoto oceňovaného tvůrce, který posbíral již šest nominací na Oscary. A film přijedou do Třeboně představit jeho tvůrci, v porotách Anifilmu zasednou animátor filmu Elie Chapuis a spoluproducent Ben Adler. Oba se v rámci projekcí i svých dalších programů podělí s diváky i o zážitky a zkušenosti z práce na tomto očekávaném filmu.
IMAGE:

Anifilm oslaví výročí 100 let založení republiky

Letos uplyne 100 let od vzniku samostatného Československa. Anifilm se proto rozhodl toto období zmapovat svým vlastním způsobem. Přirozeně přitom spojil síly s partnerským festivalem v Žilině Fest Ančou. Animace ze své podstaty nemá tendenci přistupovat k realitě dokumentárním způsobem. Není tedy příliš časté, že by reflektovala konkrétní historické události. Přesto existují snímky, které dějinné skutečnosti přímo či nepřímo tematizují. Pro program, který bude uveden v Třeboni a následně i na červnové Fest Anče, jsme tedy vybrali filmy, díky kterým divák prochází onou stoletou historií. Některé reflektují svou dobu lépe než desítky stran učebnic dějepisu. Výběr začíná 10 let po založení republiky a končí v polovině 90. let. Začíná tak osvětovým snímkem Významné osobnosti našeho života od neznámého vlasteneckého autora z roku 1928 a končí Švankmajerovou rozlučkou s totalitou Konec stalinismu v Čechách.

Zvláštní uvedení a bilance celovečerní tvorby pro děti i dospělé

Anifilm tradičně bilancuje animovanou tvorbu, která prošla českou distribucí za předchozí rok a přináší na plátna zajímavé současné celovečerní animované filmy. V letošním programu tak bude mít své místo například Hmyz Jana Švankmajera, Pračlověk režiséra Nicka Parka ze studia Aardman, pixarovská novinka Coco nebo populární hit loňského léta Já, padouch 3. Doplní je další, u nás zatím neuvedené pozoruhodné filmy Mutafukaz z Francie, nezávislý čínský snímek, Have a Nice Day který na popud Čínské vlády nesměl být promítán na festivalu v Annecy  a nejnovější japonské  sci-fi anime Kado: Beyond Information. Ve dvou dokumentech, Universum Brdečka a Hermína Týrlová připomene Anifilm tyto významné české tvůrce.

Filmy, které je lepší pustit až po setmění

Tradiční součástí festivalu je Půlnoční animace, pro níž si letos organizátoři nachystali  dvě pásma krátkých filmů. Jejich názvy jsou veskrze výstižné: Děsivé a obskurní, Lechtivé a nechutné. Třetí součástí Půlnoční animace, která vždy startuje 30 minut před půlnocí bude  jeden z programů televizní panoramy, složený z té nejostřejší produkce kanálu Adult Swim. Fanoušci drsného humoru se tak mohou těšit třeba na Mr. Picklese nebo seriál King Star King.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.