UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Anifilm se v Liberci představí začátkem října, nabídne bohatý filmový program

Anifilm se v Liberci představí začátkem října, nabídne bohatý filmový program
23.07.2020

Přípravy Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm jsou v plném proudu, v Liberci se koná v novém termínu od 6. do 11. října.

Vybíráme z filmového programu…

V prestižní mezinárodní soutěži celovečerních filmů se představí deset snímků. Prvním z nich je meditativní příběh vyprávěný v lotyšském filmu Pryč režiséra Gintise Zilbalodise. Drama Kábulské vlaštovky z Talibánem ovládaného Kábulu představí režisérská dvojice Zabou Breitman a Eléa Gobbé-Mévellec; snímek byl již s ohlasem uveden v Cannes a oceněn na festivalu v Annecy. Japonský film Správnej sound režiséra Kendžiho Iwaisawy vtipně vypráví o vzniku a zániku netradiční středoškolské kapely. Ručně malovaný indický romantický film o lásce Růže z Bombaje režisérka Gitanjali Rao již uvedla na benátském festivalu a odvezla si za něj trofej z festivalu v Chicagu. V soutěži jej doplní francouzsko-rumunský film Marona vypráví svůj příběh věnovaný pro změnu věrné psí lásce, od známé rumunské režisérky Ancy Damian. Psy v hlavních rolích uvidíme i v lotyšském snímku Jacob, Mimmi a mluvící psi a v koprodukčním rodinném filmu Fany a pes z doby pádu Berlínské zdi. Zvířecí hrdinové vystupují také v dalším oceňovaném snímku O slavném medvědím obsazení Sicílie, v němž se medvědí klan vydá za záchranou syna svého krále. Na mystickou i dobrodružnou Princovu cestu o přátelství tajemného opičího starce a chlapce nás vyprovodí dvojice francouzských režisérů Jean-François Laguionie a Xavier Picard. Soutěžní desítku završuje japonské anime Děti moře vyprávějící vizuálně fantastický příběh dívky, která vstoupí do tajemství podmořského světa.

Vedle mezinárodní soutěže čeká na návštěvníky každým rokem bohatší a obsáhlejší nesoutěžní program, zahrnující jak vybrané speciality, tak prověřená filmová díla. Některá budete moci stejným dílem vidět jako slyšet – středobodem nesoutěžního programu je totiž rozsáhlá sekce Slyšet animaci, zahrnující krátké a celovečerní filmy, ale i profily českých skladatelů, jejichž hudební doprovod k mnohým animovaným dílům proslul a rezonuje v uších diváků i desítky let. Toto téma letošního Anifilmu přinese i slavné snímky, v programu nebudou chybět takové klasiky jako Pink Floyd: The Wall s nezapomenutelnými animovanými sekvencemi Geralda Scarfeho, drsný povídkový Heavy Metal či jazzové Trio z Belleville.

“Jsme velmi rádi, že od letošního roku zakotví Anifilm právě v Libereckém kraji. Pořadatelé nabízí pestrý program pro děti i dospělé, z nabídky si tak jistě vybere každý. Pro místní je to úplně nový směr kulturní nabídky a věřím, že si žánr animovaného filmu zamilují”, říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vedle nejlepších a nejnovějších animovaných filmů se mohou Liberec i návštěvníci festivalu těšit na unikátní živá hudební vystoupení, přednášky, workshopy a hosty. Jedním z nich bude mistr zvuku Ivo Špalj, autor desítek zvukových stop k zásadním českým animovaným filmům. V rámci pocty tomuto dlouholetému spolupracovníkovi Jana Švankmajera uvedeme mj. výběr jeho oblíbených filmů a festival mu předá Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.  

V zavedené sekci Oprášená klasika – tedy klasická filmová díla ve zrestaurované verzi – uvádí festival letos filmy dva. Maďarského Syna bílé kobyly z dílny fenomenálního režiséra Marcella Jankovicse a čerstvě „vyčištěné“ Fimfárum Jana Wericha. „Výsledný tvar je z mého pohledu v maximální možné kvalitě, kterou nám současné technické a realizační možnosti umožnily z původního materiálu vymáčknout, a já vám přeji příjemný zážitek z našeho filmu po osmnácti letech opět vstupujícího na plátna kin,“ vzkazuje festivalovým návštěvníkům režisér Aurel Klimt.

Pro ty návštěvníky, kteří dají před klasikou přednost extrémním formám, připravil Anifilm oblíbený program Půlnoční animace. Festival tentokrát uvede celovečerní filmy, doplněné jedním kuriózním předfilmem. Kdo se o půlnoci do kina odváží, bude odměněn pozoruhodným chilským filmem Homeless, americkou adrenalinovou jízdou To Your Last Death nebo zcela neuchopitelným estonským dílem Vanamehe.

Těm, kteří naopak chtějí vědět, co od návštěvy kina očekávat, festival nabídne populární Bilanci – přehlídku vybraných celovečerních titulů, které se ohřály v české distribuci. Letos uvidíte mimo jiné divácky oblíbené filmy Ovečka Shaun: Farmageddon, Jak vycvičit draka 3 nebo Hledá se Yetti.

Pro děti je určena sekce Animo, která uvede spoustu oblíbených pohádek české i zahraniční produkce. Jako speciální poctu libereckému rodákovi Otfriedu Preußlerovi zařazujeme adaptace jeho knih Malá čarodějnice a Čarodějův učeň. Společně zavzpomínáme také na původem amerického režiséra Genea Deitche, který víc jak půl století tvořil v České republice, kde pod jeho režijním vedením vznikaly takové kultovní seriály, jako je například Tom a Jerry.

www.anifilm.czKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.