UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

7 tipů, jak připravit auto na zimu

7 tipů, jak připravit auto na zimu
20.12.2022

Advent už je v plném proudu a na horách už je dokonce pěkná vrstva sněhu. I když se do hor letos nechystáte, měli byste auto na zimu pořádně připravit. V následujícím článku vám ukážeme, jak auto připravit na náledí, teploty hluboko pod bodem mrazu i sněhovou nadílku.

Obujte zimní pneu a do kufru přibalte sněhové řetězy

Pokud jste to ještě neudělali, určitě auto co nejdříve přezujte na zimní pneumatiky. V Česku je zákonem dané období pro povinné zimní pneumatiky v ČR mezi 1. listopadem a 31. březnem.

Dodatek říká, že tato povinnost platí v pouze v případech, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu či ledu, nebo pokud se dá takový stav předpovídat. V prosinci už by tedy měl na zimních, případně alespoň celoročních pneumatikách jezdit opravdu každý.

Pokud se letos chystáte za lyžovačkou do hor, určitě do kufru sbalte i sněhové řetězy. V horách se dokonce můžete setkat s úseky, kde musíte řetězy nasadit povinně.

Doplňte provozní kapaliny

Zkontrolujte hladinu chladící kapaliny v autě.Jejím úkolem je v létě ochlazovat motor. V zimě však nastává opačný problém. Chladicí kapalina je tedy kombinací nemrznoucí kapaliny a destilované vody, která v zimě odvádí teplo z motoru do chladicí soustavy.

Životnost náplně chladiče je zhruba 3 roky. Po uplynutí této doby byste měli chladicí soustavu vypustit a znovu doplnit. Pokud je třeba kapalinu pouze dolít, vždy použijte stejnou barvu chladící kapaliny, jakou máte v nádržce a ověřte si, zda není třeba ji naředit destilovanou vodou.

Dolijte také zimní směs do ostřikovačů. Ideální je předtím zbavit se té letní, pokud vám v nádržce nějaká zbyla. Mrtvý hmyz vám pravděpodobně v zimě ve výhledu bránit nebude, ale padající sníh a déšť s mrazem mohou způsobit problémy s výhledem, které by letní směs pravděpodobně ještě zhoršila.

Další kapalinou, kterou byste neměli před zimou opomenout zkontrolovat, je motorový olej. Dnes jsou všechny motorové oleje na trhu sice kapalné i při mrazivých teplotách, ale jízda v zimě a startování studeného motoru mohou způsobit větší tření. Mazací vlastnosti oleje se snižují spolu s klesající teplotou. Před zimou tak zkontrolujte nejen hladinu oleje, ale zjistěte si i datum poslední výměny oleje.

IMAGE:

S přibývajícím množstvím kilometrů se zvyšuje také koncentrace nečistot v motoru. To také snižuje mazací schopnost oleje. Dopřejte autu raději kratší interval výměny oleje. I v případě, že se váš roční nájezd vejde do 10 000 km, stojí za to olej 1x ročně vyměnit.

Pořiďte si výbavičku, bez které se v zimě neobejdete

V zimě 100% použijete škrabku na led či rozmrazovač oken. Přibalte také smetáček na sníh. Pokud bydlíte v místech, kde pravidelně řešíte 10 cm prašanu na kapotě či námrazu na oknech, pořiďte si šikovnou plachtu na auto na zimu. V mrazech určitě není na škodu mít po ruce startovací kabely pro případ nouze.

V zimě se vám také vyplatí vyměnit klasické koberečky za gumové koberečky. Z těch vodu jednoduše vylijete a nemáte pak v autě zbytečně vlhko.

Nejen v zimě se vám vyplatí vozit v autě teplé deky, funkční čelovku i menší zásobu jídla a dostatek tekutin. Takové uvíznutí během sněhové kalamity vám názorně ukáže, že to nebylo zbytečné.

Ošetřete auto na zimu

Před zimou je dobré vůz umýt auto šamponem a následně ošetřit voskem. Lépe tak ochráníte kritické části vozu před korozí. Především u novějších aut se také vyplatí investovat do nástřiku podvozku proti korozi.

IMAGE:

Nechte auto před zimou prohlédnout

Ještě před zimou můžete také navštívit autoservis a nechat si proklepnout celý vůz. Během zimní prohlídky by měli zkontrolovat stav dobití autobaterie, hladinu chladící kapaliny, brzdové kapaliny, směs v ostřikovačích, stav brzdových destiček a kotoučů, stav oleje a filtrů. Můžete také nechat zkontrolovat stav klimatizace a světel.

Přizpůsobte rychlost stavu vozovky a vašim schopnostem

S příchodem zimy se zaměřte také na svůj styl jízdy. Počítejte s tím, že silnice může být namrzlá, čímž se výrazně prodlouží brzdná dráha. V případě námrazy a horší viditelnosti zvolněte, abyste byli schopni včas zastavit. Ale nejezděte extrémně pomalu. I zdržování provozu totiž může mít za následek vznik nebezpečných situací na silnici.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.