banner
banner

Svého času sci-fi prvního kalibru: Za 5 týdnů vzduchem přes Afriku

Svého času sci-fi prvního kalibru: Za 5 týdnů vzduchem přes Afriku
19.09.2018
Svého času sci-fi prvního kalibru: Za 5 týdnů vzduchem přes Afriku

Komiks Josefa Blažka a kreslíře Karla Zemana.

Aniž s nimi přestal, přešel nakladatel Josef Vybíral od luxusního vydávání verneovek s původními, barevnými ocelorytinami ke zpracovávání Vernových románů v obrázkové seriály. Komiks totiž také miluje. A založil kvůli tomu dokonce edici Jules Verne a jeho fantastické světy. Jako její druhý svazek připravuje adaptaci vědeckofantastické Ledové sfingy (píše Josef Blažek), ale té právě dnes chrabře předchází Blažkovo + Zemanovo Pět neděl v baloně.

Dnes už to tak nevypadá, ale v čase vzniku (1863) to byla sci-fi prvého kalibru.

A jak možná víte, právě tuto knihu taky v tomto miléniu adaptoval Ondřej „Aston“ Neff - a jedná se o adaptaci s velice, ale velice podstatnými úpravami. Mně osobně se zamlouvají, i byl jsem zvědav, co upraví, vystřihnou či zkrátí tvůrci komiksu. A ptal jsem se sám sebe u krbu: Nezbodají to úplně?

Nezbodali. Kdo si hraje, nezlobí; a kdo si raději chce přečíst knihu složenou z písmenek, nechť pro ni rovnou letí. Ale ten, kdo má ta pravá komiksová čidla a chápe tedy lepé půvaby komiksovosti, zhltne nynější Vybíralovu verzi na posezení.

Zjistí přitom, jak neuvěřitelně je obsažná, jak malebně předvádí klíčové momenty románu a jak znale zachází v rámci dvojstránek třeba i s barvami. Textu v bublinách nikdy není příliš, a přece tento komiks postihuje podstatu román takřka bez korekcí. O nic podstatného nepřijdeme a ve finále nechybí ani podrobná mapa onoho přeletu Afriky.

Už by se dnes takto nedal uskutečnit. Scenárista i výtvarník by to leda možná zvládli. Napsali raději k publikaci zasvěcený úvod a čteme také:

„Jako první jsme symbolicky zvolili titul, ve kterém Verne objevil svůj styl a který mu zažehl kariéru – jeho prvotinu a zároveň jeden z jeho nejlepších románů.“

Zda opravdu náleží už Pět neděl v baloně k nejlepším verneovkám, je samozřejmě na diskusi, nicméně děti i dospělí a snad taktéž Aston - Ondřej Neff uznají, že adaptace pánů Blažka/Zemana se zařadila ke zdařilým.

Na motivy románu Julese Verna napsal Josef Blažek
Nakreslil Karel Zeman
Nakladatelství Josef Vybíral. Žalkovice 2018. ISBN 978-80-88098-31-7

Článek vytvořil Ivo FenclKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Odvážné fotogalerie a košilaté rozhovory najdete v sekci EroTotem. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Hledáte zábavu na firemní after party? Vyzkoušejte stand up vystoupení tzv. na stojáka Košilatá one man show!

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Doporučujeme

IMAGE:

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit