banner
banner

Stephen King najel Mercedesem do...

Stephen King najel Mercedesem do...
11.01.2018
Stephen King najel Mercedesem do...

Více o události v článku Michala Březiny

Televizními stanicemi se nedávno pod taktovkou Jacka Bendera (např. Lost) a v produkci samotného Stephena Kinga prohnal drsný seriál o drsném policajtovi. Říkáte si jistě, co dělá detektivka na Vanilce, ale seriál (potažmo kniha) je vlastně docela i horor a to už je nám blízké.

Všechno začne brutálním útokem šíleného vraha, který najede kradeným Mercedesem do fronty před pracákem a na jeden zátah sejme šestnáct lidí a jednou tolik jich těžce zraní. Policie je bezradná. Po dvou letech odchází hlavní vyšetřující Bill Hodges (skvělý Brendan Gleeson) do výslužby a nese si s sebou trauma z nevyřešeného případu.

Vrah, jelikož je to vskutku vyšinutý sociopat, kterému každý večer chodí maminka pošimrat lechtoně, si rád hraje a Hodgese přizve ke stolu. A hra skutečně začíná. Klasická hra na kočku a na myš, kdy různé trumfy drží tu jedna strana, tu druhá.

Hororové prvky přicházejí v těch chvílích, kdy můžeme nahlédnout do vrahova soukromí. Brzy odhalíme, že se prakticky jedná o archetyp těžkého magora, v němž se snoubí několik žánrově oblíbených postav zabijáckých monster.

Záporák je tedy jasně daný a musím dodat, že je i skvěle ztvárněný (Harry Treadaway), jednoduše se vám bude líbit, stejně jako celá plejáda vedlejších figur, neboť se jedná o celou škálu uvěřitelných obyčejných lidí.

Hrdina, vlastně co to kecám, antihrdina je věčně opilý tlusťoch, který sotva odešle sms. Jeho nemesis je právě technicky zdatný, a to velmi, trolík, který jde tak daleko, že přejíždí spoluobčany autem nebo s lehkostí vraždí nepohodlné lidi ze svého okolí a co hlavně, plánuje další masakr a daleko pompéznější, dáli se o masakrech takto mluvit. Vše má perfektně promyšlené a disponuje právě úžasnou erudicí v soudobých technologiích. Unabomber by mu mohl závidět.

Hodges se tedy nemá prakticky čeho chytit, přesto se pomalu dostává našemu chlapci na kobylku. A finále za to stojí.

Abych to pouze nechválil, podotýkám, že má každý díl hodinovou stopáž a asi u pátého si začnete říkat, jestli to oni náhodou zbytečně neprotahují, jestli by z toho nemohl být našlapaný film typu Mlčení jehňátek, tam to taky stihli za hodinu a půl. Ale je pravdou, že deset hodin sledování vám dá více prostoru nahlédnout do nitra obou protivníků a vskutku mají oba co nabídnout.

Seriálu Mr. Mercedes se daří velmi dobře (na IMDb 8,1 z 10), mnozí tvrdí, že dokonce překonal knižní předlohu. Takže se vraťme k prohnanému názvu článku, celé to má být takhle: Stephen King najel Mercedesem do srdcí spokojených diváků.

Hodnocení: 9 z 10

- - -
Projel se: Michal Březina
 
 Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Odvážné fotogalerie a košilaté rozhovory najdete v sekci EroTotem. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Hledáte zábavu na firemní after party? Vyzkoušejte stand up vystoupení tzv. na stojáka Košilatá one man show!

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Fotogalerie

Doporučujeme

IMAGE:

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit