banner
banner

Potřetí do Černého hvozdu s Mílou Lincem

Potřetí do Černého hvozdu s Mílou Lincem
03.04.2018
Potřetí do Černého hvozdu s Mílou Lincem

Když se kácí les, lítají třísky, když se pohne les, lítají ideály. Recenze Jana Procházky

Míla Linc je knihovník, písmák, lektor autorského psaní a redaktor časopisu Pevnost, kde se stará především o články týkající se historie. Zároveň je mimo jiné autorem knih, které se odehrávají ve fantasy světě připomínajícím náš středověk. Již dvakrát nás pozval do Černého hvozdu. Pralesa, který se sytí lidskou krví a jehož temné stíny zasahují do mysli lidí. Nyní se ve své nové knize, která stejně jako předchozí dvě vyšla v malém, zato více než plodném nakladatelství Straky na vrbě vypravil již potřetí. A ačkoli se v ní ve vedlejších rolích objeví i někteří z hrdinů Stínu černého hvozdu a Mrtvých mužů, kteří netančí, je román Když se pohne les dobrodružstvím zbrusu nového hrdiny.

Tím je mladý, horkokrevný a trochu naivní panoš Jan Boček z Bočkova, rodu chudého, nicméně cti dbalého.

Boček se ve službách rytíře Vojtěcha přimotá k takové, no… nepěkná věc. Inu, Pan Vojtěch je ve službách biskupa Svinibrodského vyslán do Rudovsi, kde se těží stříbro a jejíž posádka klesá pod útoky krvežíznivých Pokřivenců z neblaze proslulého Černého hvozdu.  A to všechno v den, kdy Vojtěch (notorický holkař) málem dostane přes držku od sice nepasovaného, ale přesto důležitého člena biskupské družiny.

Zápletce se víc věnovat nechci, protože bych nerad vyzradil víc. Ale musím říci, že příběh je vystavěn tak, že budete obracet stránku za stránkou a nedočkavě číst dál a dál. Podíváte se nejen do Rudovsi či (fanouškům předchozích autorových knih) známého Kozího hrádku. Ale především do nitra samotného Černého hvozdu. A ačkoli je příběh, který se točí především kolem rytířské cti poměrně komplikovaný, vše do sebe zapadá s přesností ozubeného soukolí švýcarských hodinek. Je vidět, že autor svůj text vypiloval takřka k dokonalosti. Jediné slovo tu není navíc, jediný dílek skládačky zbytečný. Když se pohne les je moderní fantasy vyprávěná barvitým a natolik malebným jazykem, že by se za něj nemusel stydět ani velký Palacký.  Navíc tu máme sympatického hrdinu, který sice není dokonalý, ale budete mu držet palce i u nohou.

Zkrátka a dobře, Když se pohne les, je zatím nejlepší Černý hvozd od Lince na východ. Prostě poctivá středověká fantasy jak má být.

85%

KDYŽ SE POHNE LES
Autor: Míla Linc
Autor přebálky: Jana Maffet Šouflová
Vnitřní ilustrace: Ondřej Janovský
Edice: Česká fantastika (123)
ISBN: 978-80-87364-78-9
Vydal: Straky na vrbě

- - -
Pro Vanili.cz napsal Jan Procházka
 
 Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Odvážné fotogalerie a košilaté rozhovory najdete v sekci EroTotem. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Hledáte zábavu na firemní after party? Vyzkoušejte stand up vystoupení tzv. na stojáka Košilatá one man show!

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Doporučujeme

IMAGE:

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit