banner
banner

Milan Pohl publikoval vědeckofantasticky laděnou novelu Střepy v prachu

Milan Pohl publikoval vědeckofantasticky laděnou novelu Střepy v prachu
24.02.2018
Milan Pohl publikoval vědeckofantasticky laděnou novelu Střepy v prachu

Vysoce osobní, vědeckofantasticky laděná novela o jednom velkém přátelství, drtivém kontaktu se smrtelností, zoufalé potřebě nějak se s ní vyrovnat

Milan Pohl vystudoval žurnalistiku a mediální studia. Překladatel (více než 50 titulů včetně románů ze série Star Wars, knih Johna Flanagana či Roberta Jacksona Bennetta), autor povídek (poslední dobou zejména v časopise XB-1), redaktor a korektor se zálibou ve vědecké fantastice, turistice a cestování.
Kromě literární, filmové i komiksové fantastiky miluje dlouhé toulky přírodou, rád se účastní extrémních horských pochodů a ultratrailů, jako je Beskydská sedmička nebo Den cesty.

Anotace

Když zemře třicetiletý řidič autobusu Jirka, jeho dávný kamarád Pavel se s tím odmítne smířit. Několik let po Jirkově smrti se rozhodne shromáždit vzpomínky na jejich přátelství a dát jim formu smysluplného, čtenářsky zajímavého příběhu. Jenže kam položit hranici mezi realitou a fikcí? A hlavně: jak se vypořádat s vlastní selhávající pamětí?

Vysoce osobní, vědeckofantasticky laděná novela o jednom velkém přátelství, drtivém kontaktu se smrtelností, zoufalé potřebě nějak se s ní vyrovnat… a možná také o tom, jak si vážit zdánlivých, pomíjivých maličkostí, ze kterých se skládá lidský život, a nacházet v nich štěstí.

Ukázka

O to vděčnější byl Pavel za RecoMem.
Psát mohl jen po práci, po večerech, kdy byl vyčerpaný celoden-ní prací s texty, které napsali jiní, nebo po víkendech, kdy jeho or-ganismus netoužil po ničem jiném než vyrazit do lesa a pročistit si hlavu. Šlo to pomalu, pečlivě plánoval každou scénu, aby k Jirkovi řekla něco dalšího, něco podstatného. Přišlo mu, že dřív při psaní zdaleka tolik nepřemýšlel, prostě bagroval slova z hlavy na papír.
Text přesto přibýval utěšenou rychlostí. Připadalo mu, že do konce roku by mohla být první verze hotová… a pak se to stalo. Při-šla rána, kterou nečekal, rána, která ho zdrtila, rozmetala jeho plány na ohořelé, doutnající, rozpadající se trosky.
Zaslechl, jak klaply vstupní dveře do bytu. Klára, pomyslel si a vstal od počítače, aby ji šel přivítat. Vracela se z kina, byla na ně-čem s kamarádkou, protože Pavel chtěl tenhle večer věnovat Jirko-vu příběhu.
„Co se stalo?“ zarazil se, když uviděl její strnulou tvář, v kalném světle předsíně připomínající nehybnou masku.
„Ty to ještě nevíš?“
„Co mám vědět?“ nechápal Pavel.
„Myslela jsem, žes při práci poslouchal rádio… nebo občas mrk-nul na zpravodajský portál…“
„Ne… Víš, že při psaní se nechci ničím rozptylovat.“ Při psaní vlastních věcí poslouchal nejraději svižné instrumentálky. Sound-tracky sci-fi filmů. Něco od Two Steps from Hell, Audiomachine ne-bo Blankenburga. Nebo cokoli, co mu nabídl YouTube po zadání slovního spojení „epic music rock hybrid“.
Mávla mobilem, který držela v ruce, a hlasitě vzdychla. „Otevři si nějaký zpravodajský portál. Jedno jaký.“
Pavel ničemu nerozuměl, ale posadil se zpátky k počítači a udělal, co mu řekla. Klikl na adresní řádek ve Firefoxu, zmáčkl klávesu E a enterem potvrdil adresu aktuality365.cz, kterou mu automaticky nabídl našeptávač.Šokovaně se zahleděl na obrazovku.

Kriminální policie vyšetřuje RecoMem kvůli podvoduKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Odvážné fotogalerie a košilaté rozhovory najdete v sekci EroTotem. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Hledáte zábavu na firemní after party? Vyzkoušejte stand up vystoupení tzv. na stojáka Košilatá one man show!

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Fotogalerie

Doporučujeme

IMAGE:

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit