banner
banner

Kdo se bojí, nesmí vymítat

Kdo se bojí, nesmí vymítat
24.04.2018
Kdo se bojí, nesmí vymítat

Náš redaktor Jan Procházka si poslechl novinku - audioknihu, při které se budete bát!

Když v roce 1971 vydal W. P. Blatty svůj román, způsobil tím slušný poprask. Příběh démonem posedlého děvčátka byl na svou dobu plný neobvykle brutálních scén. Během pár let se stal i díky filmu Vymítač ďábla (1973) kultovním a dnes je považován vedle Draculy Brama Stokera za nejdramatičtější horor všech dob. Pojďme si přesto ve stručnosti připomenout jeho děj.

Malé děvčátko Regan onemocní. Nejedná se však o chřipku nebo spalničky, ale o její duši, které se zmocní samotný ďábel. Nejprve se z dívčina pokoje ozývají podivné zvuky, její postel se sama od sebe otřásá, Regan chodí ve spánku a povídá si s neviditelnými lidmi. Její matka filmová herečka Chris ji s podezřením na náměsíčnost či epilepsii vezme na několik vyšetření, která však nic neprokážou. Později začne dítě po lékařích plivat a častuje je těmi nejoplzlejšími výrazy. Koňské dávky všemožných prášků nezabírají. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní a stav mladé dívky se neustále zhoršuje. Zoufalá matka obrací na Damiena Karrase, jezuitského kněze a psychiatra v jedné osobě. Chris je posedlá představou, že se Regan zmocnil ďábel. Tato myšlenka se skeptickému  Karrasovi  nezamlouvá – tedy alespoň do chvíle, kdy ho děvčátko pozdraví hlasem jeho nedávno zesnulé matky. Karras s vykonáním exorcizmu stále váhá. Ale když při svých návštěvách u nemocné spatří, jak její obličej získává stále hrůznější podobu, hrubým nelidským hlasem vykřikuje rouhavá a oplzlá slova, vznáší se nad postelí a hlava se jí otáčí v nepřirozených úhlech, pozve si Damien na pomoc zkušeného exorcistu, Otce Merrina. Tím vším se navíc proplétá detektiv snažící se vyšetřit vraždu režiséra filmu, jehož natáčení v Georgetownu se Chris zúčastnila, vraždu, o které tuší že by mohla s malou Regan souviset.

A jak se adaptace této klasiky zhostili pánové Walker a Volf? Já myslím, že na jedničku. Role vypravěče a zároveň hlasů všech mužských postav se ujal pan Jiří Klem. Ten s audio vydavatelstvím Walker & Volf spolupracoval na nejednom projektu (namátkou třeba Hvězdní Honáci či Ken Wood a válečné zvony Rhótů). Jakožto profesionál a jeden z nejlepších narátorů u nás pojal pan Klem každou mužskou postavu jedinečným způsobem a na jeho Colombovsky znějícího vyšetřovatele Kindermana jen tak nezapomenu.

Ženských partů se ujala herečka a dabérka Jitka Moučková, jejímž hlasem mluví například Penny v sitcomu The Big Bang Theory.  Chris a Regan jsou v jejím podání více než uvěřitelné. A byť u ostatních ženských postav jsem měl pocit lehké zaměnitelnosti, zas tak moc to nevadilo.  

Ovšem největší chválu si tentokrát zaslouží mistr zvuku pan Radek Volf.  Právě on je tím, kdo z Exorcisty udělal to, čím tato audiokniha je. Excelentní hororový zážitek. Díky němu zní Regan posedlá ďáblem tak, až z toho budete značně otřeseni. Její rozhovory s jezuitou Karrasem či exorcistou Merrinem považuji za majstrštyk mezi tím, co mistři zvuku dovedou.

V závěru své recenze bych chtěl podotknout, že jsem si díky téhle audioknize uvědomil jednu věc. Exorcista není jen skvělý horror, ale také skvělý příběh o víře, pochybnostech a sebeobětování. Příběh, který ve mně bude ještě dlouho rezonovat.
93 % 

Titul: Exorcista: Souboj s ďáblem
William Peter Blatty
Horor
Jiří Klem a Jitka Moučková
23. dubna 2018
12 hodin 1 minuta
Vydal: Walker & Volf Audio vydavatelství

- - -
napsal Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Odvážné fotogalerie a košilaté rozhovory najdete v sekci EroTotem. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Hledáte zábavu na firemní after party? Vyzkoušejte stand up vystoupení tzv. na stojáka Košilatá one man show!

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Fotogalerie

Doporučujeme

IMAGE:

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit