banner
banner

Malíř Petr Šrédl tvoří komiks Malý bůh

Malého boha píše legenda českého komiksu a dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC pan Vlastislav Toman.


Foto (zleva): Petr Šrédl a Vlastislav Toman (archiv Petr Šrédl)

Rozhovor s malířem Petrem Šrédlem

Představte fanouškům scifi a fantasy Váš nejnovější projekt, který začal vycházet v časopise ABC.

Nový projekt, nebo spíše životní příležitost je kreslený komiks Malý bůh, který píše legenda českého komiksu a dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC pan Vlastislav Toman.

Kdy vyšel 1. příběh a jak dlouho bude vycházet?

První díl Malého boha s názvem Žlutá je živá vyšel 10. 11. 2015 a s příběhy Kraba se budeme setkávat celý rok.

Jak jste se k tomuto projektu dostal? Bylo těžké zakázku získat?

Ke komiksu jsem se dostal díky mému výbornému kamarádovi Honzovi Vavřičkovi, který mi jen tak zavolal, že pan Toman hledá ilustrátora a ať něco nakreslím a pošlu. Pak se rozjeli měsíce kreslení návrhů, nervů a očekávání, které nakonec dopadli dobře a kreslím komiks pro pana Tomana. Tuhle šanci jsem si doslova a do písmene vybojoval. Velké díky patří Honzovi, že mě opět poslal ve tvorbě dál.

Kolik času měsíčně věnujete malování tohoto komiksu?

Každý měsíc vychází dva díly a to mi zabere více jak polovinu měsíce. Je to od kreslení, kolorování přes lettering až po finální úpravy na pokyn grafika redakce, takže pořádná hromada práce.

Jaké formáty a styly tvorby vás baví nejvíc? Portréty, akty, karikatury, knižní ilustrace nebo například tvorba plakátů?

Baví mě všechno a tím, že se věnuji spoustě stylů, mám vlastně pestrý den. Začnu komiksem, proložím to nějakou grafikou, pro změnu začnu nějaký portrét, pak si střihnu aktík a o víkendu třeba vyrazím kreslit karikatury a bavit se při tom.

Kdo je váš vysněný model či možná spíše modelka, které byste chtěl namalovat fantastický akt?

Vysněný model už jsem kreslil. :) Ale spíše mám v hlavě myšlenku na obraz, který bude z určitého pohledu erotický, ale erotiku přebije scéna a scénu přebije soucit. A to vše přebije touha a odhodlání. Víte co to bude? :)

 

Jak se na Vaši tvorbu dívá Vaše partnerka? Podporuje vás bezmezně a nekriticky nebo má na Vaší tvorbě podíl svými komentáři a zlepšovacími návrhy?

Pochválí i řekne, že to není dobré :-) Má velký vztah a cit k umění, takže její názor beru a respektuji připomínky. Každá kritika může být posun dopředu, pokud zapomenete na svoje ego a podíváte se na svojí práci okem všeobecným. :)

Z jaké ilustrace či obrazu jste měl v poslední době největší radost?

Největší radost mám vždy, když se moje práce líbí. A je jedno, jestli je to prodaný obraz na výstavě, nebo poděkování za portrét, anebo jen smích a výkřik super, když kreslím karikatury na akcích.

Se scifistou Janem Vavřičkou připravujete knížku s názvem Vostrá krása. V jaké fázi je tento projekt? Už máte připravené nějaké ilustrace k této knize?

Projekt Vostrá krása je ve fázi vzniku na několika frontách. Horlivě se píšou nové povídky, které Vás nenechají spát, k nim vznikají moje ilustrace a zároveň sbírám ilustrace od svých zahraničních kolegů, kteří se rozhodli projekt podpořit.

 

No a k ilustracím, jestliže Vostrá pohoda byla pohoda, Vostrá krása Vás roznese! Těšte se!

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit